Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA
Blog > Komentarze do wpisu

Tabela przestawna

Tabela przestawna to doskonałe narzędzie do tworzenia szybkich raportów. Efekt działania pokażę na prostym pliku katalogu, który używalam już wcześniej.
Najprościej jest zacząć od zaznaczenia tabeli (ja z reguły zaznaczam całe  kolumny). Jeżeli potrzebne do raportu dane znajduja sie tylko w kilku kolumnach dużej tabeli - wystarczy zaznaczyć tylko te kolumny (muszą być jednak w jednym obszarze, bez przerw).
Następnie w menu wybieramy Dane--> Raport Tabeli przestawnej i wykresu przestawnego

tabela przestawna 

Otwiera się okienko kreatora 

tabela przestawna

Po naciśnięciu przycisku Dalej - w kolejnym kroku widzimy zakres danych, które będa agregowane. Na tym etapie można je takze korygować:

tabela przestawna

 W kolejnym kroku wybieramy opcję - gdzie tworzony raport ma się znaleźć. Domyślnie zaznaczona jest opcja "Nowy arkusz". Możemy jednak wybrać także opcję wstawienia tabeli w istniejącym arkuszu - zaznaczając konkretną komórkę, w której chcemy rozpocząc tabele.Tu też ustawimay zakres i układ danych, które mają się znaleźć w tabeli przestawnej - po naciśnięciu przycisku Układ... 

tabela przestawna

Otwiera się nowe okienko, w którym ustawiamy dane. Z prawej strony widoczne są przyciski, które odpowiadają nagłówkom poszczególnych kolumn tabeli podstawowej. Chcąc je przenieść do tabeli przestawnej - klikamy na nie i z wciśniętym lewym przyciskiem myszy - przenosimy je po prostu na lewą stronę.

tabela przestawna

W tym przykładzie przeniosłam na lewą stronę przyciski Dział i Autor. Nic nie wstawiam w pole Kolumna (tu też jest miejsce na ich upuszczanie - zasady identyczne, ale proponuje przećwiczyć to samemu). Dane, którem mają być zagregowane - upuszczamy na środku - ja przeniosłam tu przycisk Tytuł.
Domyślnie ustawia się tu opcja Licznik z Tytuł (czyli zliczanie pozycji w kolumnie Tytuł).  Można je takze edytować - wystarczy kliknąć na to pole.
Otwiera się wówczas okienko:

tabela przestawna

 

Tu możemy zmienić podsumowanie - np. na sumę w przypadku wartości liczbowych.
Efekt działania - jak na rysunku poniżej. Jak go czytać? O tym już następna notka...

tabela przestawna

  

 

 

 

 

 

 

czwartek, 25 marca 2010, marzatela

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!