Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA
Blog > Komentarze do wpisu

Przeliczanie głosów na mandaty

Jako, że jesteśmy świeżo po wyborach - warto zobaczyć jak przeliczane są głosy na mandaty. Stosowana jest tu metoda Hondt'a - na poziomie każdego okręgu wyborczego.

Zasada jest prosta:

metoda Hondt'a

Na rysunku powyżej, w wierszu zaznaczonym na zielono, jest wpisana liczba głosów oddanych na poszczególne listy partyjne (wyniki dla okręgu 25). W kolejnym wierszu - te same wyniki podzielone przez 2, następny wiersz - przez 3 itd. Każdy kolejny wiersz jest wynikiem ilorazu liczby głosów i kolejnej liczby naturalnej.
Następnie ze zbudowanej w ten sposób tabeli - wybieramy tyle największych liczb - ile mandatów mamy do rozdziału. W tym przypadku - mandatów jest 12. Wynik wygląda tak:

metoda Hondt'a

W pierwszej komórce (zaznaczonej na niebiesko) jest liczba, będąca 13-tą wartością maksymalną z tabeli - wyznaczona za pomoca funkcji MAX.K() . Oznacza to, że 12 liczb z tabeli większych od niej - są "biorące".
W celu lepszej wizualizji - zastosowałam jeszcze formatowanie warunkowe komórek zawierających liczby dajaće mandat i efekt widzimy - PO ma 8 mandatów, PiS - 3 , Pozostałe partie nie otrzymały mandatów.  

 


Literatura informatyczna:

 

 

 

 

poniedziałek, 10 października 2011, marzatela

Polecane wpisy

 • Funkcje statystyczne - Percentyl

  Funkcja Percentyl jest funkcją Excela 2007, ale występuje również w Excelu 2010. W tej wersji programu powinno się używać bardziej rozbudowanych funkcji: PERCE

 • Kalkulator wyborczy

  Tegoroczne wybory samorządowe z pewnością na długo zostaną w pamięci wszystkim, którzy uczestniczą w liczeniu głosów i przeliczaniu ich na mandaty. System infor

 • Sortowanie tabeli

  W praktycznym wykorzystaniu Excela bardzo często zdarza się, że chcemy posortować tabelę lub tabelkę (czym się różnią, pisałam tu: Tabela ) wg jakiegoś klucza.

 • Tabela - właściwości kolumn

  Właściwości poszczególnych kolumn tabeli najprościej definiuje się w oknie właściwości ( Properties ). Ustawiamy tu po kolei: AllowDBNull możliwa wartość Null

 • Tabela w bazie danych

  Skoro już mamy bazę danych - pora na wstawieniu do niej tabel. Jest kilka możliwości - moim zdaniem najprościej wejść do bazy danych (Data Sources) i z menu po

TrackBack
TrackBack URL wpisu:


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!