Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA
niedziela, 14 lutego 2010

Poprzednia notka dotyczyła automatycznego wypełniania komórek w tabeli:
Wypełnianie komórek w arkuszu
W ramach uzupełnienia jeszcze kilka szczegółów. Automatyczne wypełnianie działa bez problemu przy danych standardowych (miesiac, dzień tygodnia). Przy danych liczbowych - Excel na podstawie kilku wpisanych komórek - odczyta je jako kolejne wyrazy ciągu arytmetycznego i też bez problemu dopisze następne. Co jednak zrobić, gdy nasze potrzeby są nietypowe? Wówczas musimy stworzyć własną listę, która po zdefiniowaniu też będzie automatycznie uzupełniana. Jak to zrobić?

Robimy to w opcjach programu Excel:

opcje programu Excel

(to tak na wszelki wypadek - dla użytkowników korzystajacych zawsze z ustawień domyślnych)

Z lewej strony wybieramy "Popularne", a następnie klikamy w przycisk "Edytuj listy niestandardowe". W nowym oknie możemy już tworzyć własną listę:

definiowanie listy niestandardowej 

Potem wystarczy nacisną przycisk "Dodaj" i nasza lista jest już gotowa do wykorzystania.
Zamiast ręcznego wpisywania danych - możemy też wykorzystać dane już istniejące w arkuszu. Naciskamy przycisk przejścia do arkusza:

importowanie listy

W arkuszu zaznaczamy komórki, w których znajdują się dane do zaimportowania:

importowanie danych do listy

Powrót do opcji poprzez przycisk okna dialogowego:

import danych do listy niestandardowej

Teraz pozostaje tylko zatwierdzenie wyboru poprzez przycisk "Importuj" i mamy nowa listę.

Wstawione przez nas listy można edytować lub usuwać. Nietykalne są listy standardowe Excela.

Tagi: lista tabela
10:39, marzatela , Excel
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 lutego 2010

Jak szybko i efektywnie wypełnić arkusz danymi? Oczywiście, można część komórek skopiować i wkleić, ale dla danych typowych i przewidywalnych - są znacznie szybsze i efektywniejsze sposoby.
Zobaczmy to na bardzo prostym przykładzie. W komórce A2 mamy liczbę 1 i chcemy ją szybko skopiować do innych komórek.

wypełnianie komórek

Po zaznaczeniu komórki ustawiamy myszką kursor w prawym dolnym rogu komórki, aż widoczny będzie tam czarny krzyżyk (na rysunku wstawilam czerwony w celu lepszego jego zobrazowania). Następnie z wciśniętym lewym przyciskiem myszy przeciągamy w dól (lub w prawo - jeżeli kopiowanie ma być w poziomie.

wypełnianie komórek

Szybko i prosto?  Spróbujmy więc sobie utrudnić zadanie.
Skoro kolumna ma w nagłówku "Lp." - to spróbujmy wypełnić ja kolejnymi liczbami naturalnymi. Do komórki A2 pisujemy 1, do komórki A3 - 2.  

wypełnianie komórek

Tym razem zaznaczamy 2 komórki A2 i A3. Znowu przeciągamy w dół. Otrzymany efekt to:

wypełnianie komórek

Przy długiej liście - sporo musielibyśmy się namęczyć, żeby tak wypełnić komórki. 
Próbujmy dalej. Do naszej tabeli dołóżmy drugą kolumnę z oznaczeniami miesięcy. Wypełnijmy tam 2 pierwsze komórki i zaznaczmy je:

automatyczne wypełnianie tabeli

Tym razem jednak nie przeciagajmy, tylko dwukrotnie kliknijmy (lewy przycisk myszy) w krzyżyk prawego dolnego rogu.

automatyczne wypełnianie tabeli

Kolumna tabeli wypełniła się automatycznie. Gdyby tak było tam np. 100 lub 1000 wierszy - optymalizacja imponująca, prawda? Warto przy tym pamiętać, że o tym - jaka duża jest tabela nie decyduje w żadny przypadku obramowanie - to tylko ozdobniki. Excel koniec tabeli widzi w ostatnim wypełnionym wierszu sąsiedniej kolumny. No i oczywiście tabela wcale nie musi się zaczynać w komórce A1.
Wypełnianie komórek w tabeli nie musi także być tylko w pionie, wzdłuż kolumn. Doskonale działa także w wierszach, poziomo.

wypełnianie poziome

A teraz zachęcam każdego do samodzielnego przećwiczenia w Excelu. Pracy w apikacjach trudno uczyc się "na sucho". To ćwiczenie czyni mistrza.

czwartek, 11 lutego 2010

Każda komórka w arkuszu Excela ma swój adres. Na przykład pierwsza komórka (lewy górny róg), na przecięciu kolumny A i wiersza numer 1 ma swój adres A1. Zapis A1 jest to adres względny komórki, jej adres bezwzględny to $A$1. Oczywiście można to zapisać również w sposób mieszany:
$A1 - bezwzględne odwołanie do kolumny, względne do wiersza
A$1 - względne odwołanie do kolumny, bezwzględne do wiersza

Tyle teorii. Wyglada to malo ciekawie i od razu wywołuje pytanie: po co to wszystko? Cóż, jest to ważne i istotne. Najlepiej zobaczyć to na przykładzie.

W arkuszu mamy fragment tabeli. W wierszu 2 (pierwszy to nagłówek tabeli) , w komórce C2 wpisujemy formułę C2=A2/B2 - Liczbę dzielimy przez dzielnik i otrzymujemy wynik1. Podobna sytuacja występuje w komórce D2, tylko tym razem adres dzielnika jest zapisany w jako adres bezwzględny : D2=A2/$B$2. Oczywiście wynik działania jest identyczny.
Różnice zaczynją być widoczne w kolejnych wierszach. Jeżeli skopiujemy warości formuł z kolumn C i D - tam gdzie są adresy względne - automatycznie formuła zmieni adres dzielnika, tam gdzie bezwzględne - dzIelnikiem zawsze będzie komórka B2.  

   adres względny i bezwzględny

W efekcie otrzymamy tez różne wyniki :

adres względny 

W zależności więc od tego, czy przy kopiowaniu formuł chcemy lub nie na stałe odnieść się do jakiejś komórki - używamy adresów względnych lub bezwzględnych.
Excel domyślnie przy kopiowaniu używa adresów względnych. Gdy jednak będziemy wstawiać powiązania z danymi z innego skoroszytu - domyślnym ustawieniem będą adresy bezwględne.

 

 Czy są pytania?  

środa, 10 lutego 2010

Excel czy Acces? Która z aplikacji pozwoli nam lepiej zoptymalizować pracę i wykorzystać wszystkie możliwości? Cóż, tak naprawdę odpowiedź wcale nie jest trudna, obie aplikacje wcale się nie wykluczają, a wprost przeciwnie - uzupełniają. Wszystko zależy od tego - co i z czym chcemy zrobić. Są sytuacje, gdy efektywniejszy jest Excel, a są takie, że konieczny jest Access.

Kilka istotnych uwag, które mogą pomóc podjąć nam decyzję:

  • mała ilość danych, które poddajemy obróbce, przeliczeniom, zobrazowaniu na wykresie itp. - zdecydowanie Excel.
  • im więcej danych - tym bardziej spada wydajność Excela. Nie tylko zamula,  ale pewne funkcje w praktyce przestają działać.
    Cyklicznie opracowywałam swego czasu plik txt, w którym za każdym zrzutem - było coraz więcej danych. Importowałąm je do Excela i wszystko było OK dopóki liczba rekordów nie zaczęła się zbliżać do 50000 rekordów. Rozspywało się nawet importowanie do odpowiednich kolumn i plik był bezużyteczny. o wstawieniu formuł w ogóle nie było mowy. Po przejściu na Acces - wszystkie problemy zniknęly.  
  • pracujemy sami czy plik jest współdzielony? Moje doświadczenia pokazują, że gdy w arkuszu Excela pracuje jednocześnie nawet kilku użytkowników - to zawsze coś się wysypie. Access ma jednak więcej możliwości pracy bezkolizyjnej
  • w pracy często zdarza mi się, ze dane do obróbki pozyskuję ze stron w firmowym intranecie. Proste skopiowanie tabeli ze strony i wklejenie danych do arkusza Excela nie jest żadnym problemem. Pozostaje tylko wycięcie tego co niepotrzebne i już mozemy pracować. W Accessie tak się nie da. 
  • dla użytkowników mało obytych w świecie aplikacji - łatwiej jest napisać program w Accessie niz zabezpieczyć skoroszyt Excela przed róznymi, czasem trudnymi do przewidzenia pomysłami, które rozsypią nam całkowicie działanie programu.
  • Excel jest zdecydowanie bardziej popularny i dostępny. Access wciąz jest traktowany jako aplikacja profesjonalna i droga. Z własnego doświadczenia widzę też na co dzień, że wiele osób nawet na co dzień pracujących na komputerze - Accesa się boi.

Niezależnie od tego, czy pracuję w Accessie czy Excelu - zawsze pamiętam o tym, że w nazwach plików, tabel, skoroszytów czy arkuszy - w ogóle nie używam polskich znaków z ogonkami ani spacji. Oszczędza to wielu problemów.  

06:14, marzatela
Link Komentarze (2) »
niedziela, 07 lutego 2010

Arkusz kalkulacyjny. Sama nazwa kojarzyła mi się kiedyś z czymś bardzo silnie związanym z księgowością i rachunkowością, a więc skutecznie mnie odstraszała. Gdy zaczęłam jednak pracować w Excelu - okazało się, że moje obawy były kompletnie nieuzasadnione. Jest to po prostu narzędzie, które może być wykorzystywane w róznych dziedzinach. Podobnie jak kalkulator - może przydać się wszędzie. W księgowości i rachunkowości również - jako jednej z wielu dziedzin.
A potem poznałam Accessa. I jeszcze zakochałam się w tej aplikacji. Szczególnie, gdy zaczęłam próbować pisac pierwsze funkcje i procedury w VBA (Visual Basic for Aplication).
Teraz jestem na tym etapie, że całkiem nieźle sobie radzę w całym pakiecie Office'a. Przeszłam nawet kilka kursów, ale tak naprawdę - to większości nauczyłam się sama: ksiązki, grupy dyskusyjne, szukanie informacji w internecie, ciągłe próby i poszukiwania. Człowiek z natury jest leniwy - nic dziwnego, ze szuka możłiwości ułatwienia sobie życia. Zaróno Excel jak i Access idealnie się do tego nadają. A jako ze w chwili obecnej sporo pracuję na bazach danych - to mam okazję na co dzień wykorzystywać, sprawdzać i rozszerzać swoją wiedzę i umiejętności.
Tak naprawdę - to trudno się tego wszystkiego nauczyć - jeżeli robimy to na sucho. Nawet czytanie specjalistycznych książek nic nie pomoże, jeżeli po prostu nie siądziemy przed komputerem i nie zaczniemy sami próbować.

To tyle na wstępie....

12:05, marzatela
Link Dodaj komentarz »
1 ... 36 , 37
 
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!