Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA
środa, 10 lutego 2010

Excel czy Acces? Która z aplikacji pozwoli nam lepiej zoptymalizować pracę i wykorzystać wszystkie możliwości? Cóż, tak naprawdę odpowiedź wcale nie jest trudna, obie aplikacje wcale się nie wykluczają, a wprost przeciwnie - uzupełniają. Wszystko zależy od tego - co i z czym chcemy zrobić. Są sytuacje, gdy efektywniejszy jest Excel, a są takie, że konieczny jest Access.

Kilka istotnych uwag, które mogą pomóc podjąć nam decyzję:

  • mała ilość danych, które poddajemy obróbce, przeliczeniom, zobrazowaniu na wykresie itp. - zdecydowanie Excel.
  • im więcej danych - tym bardziej spada wydajność Excela. Nie tylko zamula,  ale pewne funkcje w praktyce przestają działać.
    Cyklicznie opracowywałam swego czasu plik txt, w którym za każdym zrzutem - było coraz więcej danych. Importowałąm je do Excela i wszystko było OK dopóki liczba rekordów nie zaczęła się zbliżać do 50000 rekordów. Rozspywało się nawet importowanie do odpowiednich kolumn i plik był bezużyteczny. o wstawieniu formuł w ogóle nie było mowy. Po przejściu na Acces - wszystkie problemy zniknęly.  
  • pracujemy sami czy plik jest współdzielony? Moje doświadczenia pokazują, że gdy w arkuszu Excela pracuje jednocześnie nawet kilku użytkowników - to zawsze coś się wysypie. Access ma jednak więcej możliwości pracy bezkolizyjnej
  • w pracy często zdarza mi się, ze dane do obróbki pozyskuję ze stron w firmowym intranecie. Proste skopiowanie tabeli ze strony i wklejenie danych do arkusza Excela nie jest żadnym problemem. Pozostaje tylko wycięcie tego co niepotrzebne i już mozemy pracować. W Accessie tak się nie da. 
  • dla użytkowników mało obytych w świecie aplikacji - łatwiej jest napisać program w Accessie niz zabezpieczyć skoroszyt Excela przed róznymi, czasem trudnymi do przewidzenia pomysłami, które rozsypią nam całkowicie działanie programu.
  • Excel jest zdecydowanie bardziej popularny i dostępny. Access wciąz jest traktowany jako aplikacja profesjonalna i droga. Z własnego doświadczenia widzę też na co dzień, że wiele osób nawet na co dzień pracujących na komputerze - Accesa się boi.

Niezależnie od tego, czy pracuję w Accessie czy Excelu - zawsze pamiętam o tym, że w nazwach plików, tabel, skoroszytów czy arkuszy - w ogóle nie używam polskich znaków z ogonkami ani spacji. Oszczędza to wielu problemów.  

06:14, marzatela
Link Komentarze (2) »
niedziela, 07 lutego 2010

Arkusz kalkulacyjny. Sama nazwa kojarzyła mi się kiedyś z czymś bardzo silnie związanym z księgowością i rachunkowością, a więc skutecznie mnie odstraszała. Gdy zaczęłam jednak pracować w Excelu - okazało się, że moje obawy były kompletnie nieuzasadnione. Jest to po prostu narzędzie, które może być wykorzystywane w róznych dziedzinach. Podobnie jak kalkulator - może przydać się wszędzie. W księgowości i rachunkowości również - jako jednej z wielu dziedzin.
A potem poznałam Accessa. I jeszcze zakochałam się w tej aplikacji. Szczególnie, gdy zaczęłam próbować pisac pierwsze funkcje i procedury w VBA (Visual Basic for Aplication).
Teraz jestem na tym etapie, że całkiem nieźle sobie radzę w całym pakiecie Office'a. Przeszłam nawet kilka kursów, ale tak naprawdę - to większości nauczyłam się sama: ksiązki, grupy dyskusyjne, szukanie informacji w internecie, ciągłe próby i poszukiwania. Człowiek z natury jest leniwy - nic dziwnego, ze szuka możłiwości ułatwienia sobie życia. Zaróno Excel jak i Access idealnie się do tego nadają. A jako ze w chwili obecnej sporo pracuję na bazach danych - to mam okazję na co dzień wykorzystywać, sprawdzać i rozszerzać swoją wiedzę i umiejętności.
Tak naprawdę - to trudno się tego wszystkiego nauczyć - jeżeli robimy to na sucho. Nawet czytanie specjalistycznych książek nic nie pomoże, jeżeli po prostu nie siądziemy przed komputerem i nie zaczniemy sami próbować.

To tyle na wstępie....

12:05, marzatela
Link Dodaj komentarz »
1 ... 36 , 37
 
| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!