Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Access

wtorek, 03 stycznia 2017

Każdy tworzący aplikacje w Accessie ma swoje własne przyzwyczajenia i zasady tworzenia. Moim zdaniem nie ma jedynie słusznych rozwiązań, różne drogi prowadzą do tego samego celu. Owszem, są metody mniej lub bardziej optymalne, działające szybciej lub wolniej, ale najczęściej nawet nie widać różnicy, szczególnie przy prostych aplikacjach.

Ja też mam swoje przyzwyczajenia i sposoby tworzenia aplikacji - takie własne dobre praktyki. Może komuś się przyda?

  • nazwy tabel, kwerend i formularzy nie powinny mieć takich samych nazw. Wprawdzie od wersji chyba Access 2007 jest to możliwe, ale jeśli odwołujemy się do jakiegoś obiektu, lepiej wiedzieć czy chodzi tu o tabelę czy kwerendę. Jeśli mamy np. tabelę Spis - warto zapisać ja pod nazwą np.TbSpis, związaną z nią kwerendę - KwSpis, a formularz - FrSpis.
    W podobny sposób - wszystkie inne obiekty. W ten sposób na pewno się nie zgubimy, nawet gdy obiektów jest dużo;
  • żadnych polskich literek w nazwach obiektów i nazwach pól. Teoretycznie tu też nie ma zakazu, ale wszystkie te ogonki mogą być źródłem problemów. Polskie znaki diaktryczne można za to wpisywać w tytułach kolumn, pól itp. Efekt końcowy np. na formularzu będzie taki sam, a unikamy w ten sposób ewentualnych błędów przy uruchomieniu aplikacji na komputerze w innej wersji językowej;
  • nazwy obiektów, pól itd. lepiej gdy są jednowyrazowe. Czyli zamiast np. Marka samochodu można wykorzystać nazwę MarkaSamochodu - to metoda zapisu "na wielbłąda". Moim zdaniem dobrze się sprawdza;
  • wszystkie nieprzypisane formanty na formularzu (przyciski poleceń, pola kombi itp.) powinny mieć swoje własne nazwy mniej więcej opisujące ich zawartość. Zamiast Polecenie1, Polecenie2 ... lepiej stosować nazwy typu PolecenieWyjscie, PolecenieWydruk itp. Przy większej ilości formantów na pewno w ten sposób się nie pogubimy;
  • nie jest to regułą, ale przy wprowadzaniu danych bardzo często stosuję pusty, niezwiązany formularz. Przy wypełnianiu poszczególnych pól stosuję kontrolę poprawności danych, a dopiero później wprowadzam dane do tabeli/tabel kodem VBA.

To takie podstawy. Ja wykorzystuję na co dzień i się sprawdzają.


 

Kurs Access 2007 

 

Tagi: aplikacja
23:25, marzatela , Access
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 marca 2016

Formularz Access, wstawione pole kombi. Co zrobić, aby do dalszego wykorzystania w formularzu zastosować jedno pole tabeli/kwerendy, ale wyświetlać inne?

Zobaczmy to na przykładzie prostej tabeli:

Tabela Access 

Załóżmy, że w formularzu mamy pole kombi, które powinno zwracać wybrany Numer katalogowy, ale samo pole kombi powinno pokazywać tytuły książek.

W widoku projektu formularza zaznaczamy pole kombi i przechodzimy do jego arkusza właściwości. Klikamy Źródło wierszy (zakładka Dane).

 pole kombi

Kolejny krok to wybranie potrzebnych pól w kreatorze kwerendy:

pole kombi 

Zamykamy konstruktora i wracamy do arkusza właściwości.
W zakładce Dane ustawiamy nr kolumny związanej (domyślnie jest 1) - w naszym przypadku, ponieważ chcemy otrzymać z pola kombi wartość Numeru katalogowego - nie zmieniamy

 pole kombi

Następnie przechodzimy do zakładki Format i ustawiamy liczbę kolumn na 2. Na końcu - ustawiamy szerokości kolumn. Ponieważ Numer katalogowy nie ma być widoczny - ustawiamy na 0cm. Druga kolumna - w zależności od potrzeb i szerokości pola. Szerokości poszczególnych kolumn oddzielamy średnikiem.

pole kombi

Efekt końcowy wygląda tak:

pole kombi 

W samy polu kombi widoczne są tytuły książek, ale wartość pola kombi, związana z pierwszą kolumną kwerendy źródła wierszy to liczba Numer katalogowy, odpowiadająca wybranemu Tytułowi.

 


 

 

Kurs Access - formularze i raporty

wtorek, 17 września 2013

Przycisk polecenia w formularzu Access to jeden z częściej używanych formantów. Jego głównym zadaniem jest uruchomienie przypisanego do niego makra lub procedury.
Najczęściej wykorzystywanym zdarzeniem jest tu kliknięcie przycisku.

Opis wstawiania przycisku do formularza, również z wykorzystanie kreatora formantów, przedstawiono w załączonym filmiku:


Pole tekstowe w formularzu Access - wstawianie i modyfikacja:


poniedziałek, 16 września 2013

Każdy formularz Accessa, także ten stworzony za pomocą kreatora można w każdej chwili edytować, również poprzez wstawianie dodatkowych formantów.
Poszczególne formanty są dostępne na karcie Projektowanie, w grupie Formanty.

formanty formularza Access

Zaznaczamy wybrany formant na wstędze, następnie klikamy w dowolne miejsce formularza - w tym miejscu zostanie wstawiony formant.
Wstawiane w ten sposób formanty są niezwiązane tzn. występują tylko w formularzu i nie przechowują danych. Oczywiście każdy formant można związać z dowolnym źródłem danych w tabeli czy kwerendzie. Można to zrobić albo bezpośrednio albo poprzez funkcje w kreatorze wyrażeń.
 

 

Kurs Access - formularze i raporty

czwartek, 15 sierpnia 2013

Tworzenie i modyfikacja formularza Access:


 


 

 

 

 

 

Kurs Access 2010 esencjaczwartek, 20 czerwca 2013

Widok projektu formularza Access umożliwia jego edycję i modyfikację jego właściwości, a także jego poszczególnych elementów.
Standardowy układ prostego formularza, stworzonego poprzez kreatora formularzy może wyglądać np. tak:

widok projektu 

Na samej górze jest widoczny Nagłówek formularza, niżej - sekcja Szczegóły. Wymiary poszczególnych części formularza można zmieniać ustawiając kursor myszki na ograniczających je paskach oznaczających rozpoczęcie następnej sekcji i po prostu przesuwając w prawo/lewo lub góra/dół.

widok projektu

Przesuwanie paska wykonujemy po zmianie kursora na taki jak widoczny na rysunku (choć na screenie jest powiększony). W tym przypadku - zmianie ulegnie wysokość nagłówka.

Jeżeli w formularzu nie ma stopki (tak jak na górnym rysunku), ostatni pasek podziału uaktywnia kursor przesunięcia w dwóch miejscach, oddzielonych wysokością paska. U góry - zmienia sekcję Szczegóły, ustawiony u doły - uaktywnia Stopkę.

Szerokość formularza zmieniamy przesuwając jego prawy koniec.

 sobota, 15 czerwca 2013

Każdy formularz Accessa, również ten stworzony poprzez kreatora formularzy, można modyfikować i to w bardzo szerokim zakresie.

Karta Narzędzia Główne, przycisk Widok.

formularz Access

Po kliknięciu w przycisk z listy możemy wybrać jeden z dostępnych widoków:

Widok formularza - czyli to, co co zobaczy użytkownik

Widok układu - dostęp do właściwości i modyfikacji poszczególnych kontrolek formularza

Widok projektu - widok roboczy z możliwością edycji i modyfikacji wszystkich elementów formularza i kontrolek

Modyfikacje najlepiej przeprowadza się w widoku projektu - można zmieniać tam wielkość poszczególnych pól, zmieniać ich właściwości. Możliwa jest też zmiana właściwości całego formularza i jego elementów (stopka, nagłówek).

 

A może fachowy e-book?

 

 

Lub dobry kurs Accessa? 

Kurs Access 2010 esencja
sobota, 01 czerwca 2013

Wprawdzie w aplikacji Access formularz można stworzyć jednym kliknięciem:
Klik i i jest formularz
ale do tworzenia bardziej zaawansowanych formularzy służy Kreator formularzy.
Znajduje się od na karcie Tworzenie.

kreator formularzy

W pierwszym kroku kreatora wybieramy obiekt - tabelę lub kwerendę, na podstawie którego budowany jest formularz.
Ja sama stosuję zasadę tworzenia formularzy w oparciu o kwerendy, nie o tabele. Pozwala to na bardziej elastyczne możliwości ewentualnej rozbudowy aplikacji, dodawania kolejnych pól itp.

kreator formularzy

W tym samym polu wybieramy także pola, które mają być widoczne w formularzu. Kliknięcie na przycisk > przenosi pojedyncze pole, kliknięcie na >> - wszystkie pola. 

kreator formularzy

 

Kolejny krok kreatora to wybór rodzaju formularza. 

kreator formularzy 

Na początek - wybrałam formularz wyjustowany. Każdy rekord jest wyświetlany jest osobno w widoku formularza.

Pozostaje jeszcze nadać nazwę. Dobrym zwyczajem (we wcześniejszych wersjach Accessa - obowiązkowym) jest nadawanie różnych nazw dla każdego obiektu tzn. jeżeli mamy tabelę Książki, to lepiej nie nazywać tak również kwerendy czy formularza.
Tworząc bardzo rozbudowane aplikacje, z dużą ilością tabel , stosuję często zasadę, że do nazw tabel dodaję na początku T, kwerend K, formularzy - F. W nazwach nie używam też  polskich liter "z ogonkami" - to przyzwyczajenie z pracy na wcześniejszych wersjach Access.

kreator formularzy

 

I już. Formularz gotowy. Można na nim pracować. Można także przystąpić do jego modyfikacji - ale to już temat na oddzielną notkę.

kreator formularzy 

 

A tu coś z literatury związanej z Accessem:

 

A może dobry kurs Accessa?


Kurs Access 2007

wtorek, 30 kwietnia 2013

Formularz w bazie Access to podstawowy obiekt służący do prezentacji i modyfikacji danych. Jego automatyczne stworzenie jest bardzo proste - wystarczy jedno kliknięcie.

Ustawiamy się na na tabeli lub kwerendzie w oknie eksploratora obiektów Access i naciskamy przycisk Formularz na karcie Tworzenie.  

formularz Access

Nowy formularz oparty na zaznaczonej kwerendzie automatycznie od razu pojawi się na ekranie.

formularz Access

Wystarczy go zapisać. Oczywiście wygląd i funkcjonalność formularza można także modyfikować, dodawać formanty itp.
Stworzony w ten sposób formularz jest formularzem prostym.

 


 

 

 

Kurs Access 2010 esencja

 
1 , 2 , 3
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!