Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: aplikacja

wtorek, 17 stycznia 2017

Poprzednia notka na blogu poświęcona była dobrym praktykom przy tworzeniu aplikacji Access, tym razem kilka rad jakich zasad trzymać się przy pisaniu kodu VBA (czy to w Accessie czy w Excelu).

Na wszelki wypadek uprzedzam, że są to rady wynikające z moich własnych doświadczeń - stosuję je na co dzień i sprawdzają się. Generalnie jednak uważam, że nie ma jedynie słusznego sposobu tworzenia oprogramowania, choć pewne zasady powodują, że kod jest bardziej optymalny, a aplikacja działa szybciej i wydajniej.

 • na początku każdego modułu warto wstawić Option Explicit. Pozwoli to na zabezpieczenie przed literówkami w nazwach zmiennych i procedur;
 • żadnych polskich literek w nazwach funkcji, procedur czy zmiennych - tak jest naprawdę bezpieczniej i kod nie wysypie się przy uruchomieniu na komputerze z inną wersją językową;
 • ponieważ słowa kluczowe VBA są ściśle związane z językiem angielskim, nadając własne nazwy (procedur, funkcji, zmiennych) lepiej używać oznaczeń bardziej przypominających słowa polskie. Pozwoli to na łatwe wyłapanie w kodzie tych nazw, które sami zdefiniowaliśmy od tego, co jest zdefiniowane w bibliotekach VBA;
 • makra w aplikacjach Access lepiej napisać lub przekonwertować do kodu VBA - działają szybciej;
 • w aplikacjach Excel przy nagrywaniu makra najczęściej pojawiającym się obiektem jest Selection - modyfikujmy nagrany kod tak, aby tego uniknąć. Nie tylko spowalnia działanie, ale także często powoduje niepotrzebne miganie ekranu;
 • przy bardziej skomplikowanych aplikacjach warto podzielić kod na kilka różnych modułów i nadać im własne nazwy - odszukamy wówczas moduł z funkcjami, kodem wejściowym itp.
 • korzystajmy z obsługi błędów - to się zawsze sprawdza;
 • kompilujmy kod - od razu wyłapiemy jego błędy.

To takie podstawy. Ja wykorzystuję na co dzień i się sprawdzają. 

Kurs Excel programowanie w VBA Kurs Access - programowanie w VBA

 

Excel 2013 i programowanie VBA

Tagi: aplikacja
12:21, marzatela , VBA
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 stycznia 2017

Każdy tworzący aplikacje w Accessie ma swoje własne przyzwyczajenia i zasady tworzenia. Moim zdaniem nie ma jedynie słusznych rozwiązań, różne drogi prowadzą do tego samego celu. Owszem, są metody mniej lub bardziej optymalne, działające szybciej lub wolniej, ale najczęściej nawet nie widać różnicy, szczególnie przy prostych aplikacjach.

Ja też mam swoje przyzwyczajenia i sposoby tworzenia aplikacji - takie własne dobre praktyki. Może komuś się przyda?

 • nazwy tabel, kwerend i formularzy nie powinny mieć takich samych nazw. Wprawdzie od wersji chyba Access 2007 jest to możliwe, ale jeśli odwołujemy się do jakiegoś obiektu, lepiej wiedzieć czy chodzi tu o tabelę czy kwerendę. Jeśli mamy np. tabelę Spis - warto zapisać ja pod nazwą np.TbSpis, związaną z nią kwerendę - KwSpis, a formularz - FrSpis.
  W podobny sposób - wszystkie inne obiekty. W ten sposób na pewno się nie zgubimy, nawet gdy obiektów jest dużo;
 • żadnych polskich literek w nazwach obiektów i nazwach pól. Teoretycznie tu też nie ma zakazu, ale wszystkie te ogonki mogą być źródłem problemów. Polskie znaki diaktryczne można za to wpisywać w tytułach kolumn, pól itp. Efekt końcowy np. na formularzu będzie taki sam, a unikamy w ten sposób ewentualnych błędów przy uruchomieniu aplikacji na komputerze w innej wersji językowej;
 • nazwy obiektów, pól itd. lepiej gdy są jednowyrazowe. Czyli zamiast np. Marka samochodu można wykorzystać nazwę MarkaSamochodu - to metoda zapisu "na wielbłąda". Moim zdaniem dobrze się sprawdza;
 • wszystkie nieprzypisane formanty na formularzu (przyciski poleceń, pola kombi itp.) powinny mieć swoje własne nazwy mniej więcej opisujące ich zawartość. Zamiast Polecenie1, Polecenie2 ... lepiej stosować nazwy typu PolecenieWyjscie, PolecenieWydruk itp. Przy większej ilości formantów na pewno w ten sposób się nie pogubimy;
 • nie jest to regułą, ale przy wprowadzaniu danych bardzo często stosuję pusty, niezwiązany formularz. Przy wypełnianiu poszczególnych pól stosuję kontrolę poprawności danych, a dopiero później wprowadzam dane do tabeli/tabel kodem VBA.

To takie podstawy. Ja wykorzystuję na co dzień i się sprawdzają.


 

Kurs Access 2007 

 

Tagi: aplikacja
23:25, marzatela , Access
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 marca 2016

Korzystając z automatycznego mailingu czyli wysyłania maili w Outlooku poprzez aplikację w Excelu czy Accessie, możemy natknąć się na blokadę Outlooka. Na ekranie pojawia się komunikat, że pewien program próbuje wysłać wiadomość. Po dłuższej chwili odblokowują się przyciski i można wyrazić zgodę, jednak przy kolejnym mailu sytuacja się powtarza. W efekcie okazuje się, że cały automatyzm przestaje być skuteczny i nie ma sensu.

Można sobie z tym poradzić za pomocą programu Outlook WarningDoctor firmy CodeTwo. Jest darmowy, bezpieczny i często polecany. Do pobrania na stronie:

Outlook WarningDoctor

Po pobraniu i zainstalowaniu - nic już nie przeszkadza w automatycznym wysyłaniu maili. 

 


 

Kurs Outlook - efektywna praca>

środa, 03 lutego 2016

Tym razem, w ramach oferty komercyjnej - aplikacja do mailingu. Pozwala na wysłanie poprzez skoroszyt Excela i program pocztowy Microsoft Outlook masowej korespondencji mailowej. Lista adresów jest zdefiniowana w Excelu, istnieje możliwość wybrania wszystkich lub części z nich i rozesłania do adresatów. Każdy mail jest wysyłany oddzielnie do jednego adresata, wysyłana korespondencja nie jest więc traktowana jako SPAM. Można dodać własne logo, załączniki, sformatować tekst w przypadku wysyłania maili w formacie HTML.
Dobre narzędzie do wysyłania newsletterów czy ofert do klientów.


Działanie aplikacji ilustruje filmik:

Koszt: 40zł

Aplikacja w wersji z odkrytym kodem VBA: 70zł.

Kontakt: UI Szultaset

A jeśli Outlook za dużo blokuje i nie chce współdziałać - zapraszam tu:

Usuwanie zabezpieczeń Outlooka


czwartek, 19 grudnia 2013

Wpisując się w przedświąteczny nastrój, w ramach praktycznego wykorzystania aplikacji stworzonych w Excelu, mała oferta komercyjna.

Skoroszyt Excela, który w oparciu o umieszczoną w nim listę adresów e-mail, rozsyła maile w formie HTML. Można formatować treść, wstawiać załączniki i obrazki. Całość w oparciu o makro VBA.

Wygląda to tak:

Wszystkie szczegóły są tu:

Aplikacja do mailingu


poniedziałek, 04 czerwca 2012

Za pomocą Excela można tworzyć wiele ciekawych, a przede wszystkim - praktycznych aplikacji. Większość z nich powstaje z potrzeby - aby usprawnić pracę.
Gdyby ludzie nie byli leniwi - koło mogłoby nie zostać wynalezione.

Tym razem projekt komercyjny - mailing Outlooka rozsyłany właśnie poprzez skoroszyt Excela. Wpisujemy temat maila, treść, dołączamy załącznik i wysyłamy. Każdy mail jest wysyłany osobno do pojedyńczego adresata z listy adresowej. Obsługa prosta i trwa to szybko. Na wydłużenie wpływa tylko duża lista adresów (możliwe do 5000) i duże załączniki.
Jedyny możliwy zator w pracy może się utworzyć już tylko w samej skrzynce pocztowej, przy wysyłaniu.

Wygląda to tak:

A tu link do strony, gdzie można pobrać demo programu:

Mailing Microsoft Outlook


| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!