Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: access

czwartek, 07 lipca 2016

Excel czy Access? Każde z tych narzędzi ma swoich zwolenników, można w nich osiągnąć podobne efekty końcowe, doskonale z sobą współpracują i tak naprawdę decydujące znaczenie powinna mieć ilość przetwarzanych danych. Jeżeli chcemy stworzyć aplikację z dużą ilością danych, a w dodatku ma być przeznaczona do jednoczesnej pracy wielu użytkowników to z pewnością bardziej wydajną i szybszą w działaniu będzie aplikacja zbudowana w Accessie. Warto więc z pewnością poznać przynajmniej podstawy Accessa - później będzie łatwiej i prościej, to wciąga.

Nie da się mówić o Accessie nie znając pojęcia kwerendy, to podstawa. Dlatego polecam świetny kurs video z  Videopoint:

Access 2013. Kwerendy baz danych

Kwerendy Access

Kurs ten nie jest raczej przeznaczony dla osób zupełnie początkujących, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z Accessem. Potrzebna jest choćby minimalna wiedza na temat tabel Accessa, ale w zasadzie nic więcej. Kwerendy to drugi krok w poznawaniu Accessa, więc trzeba je poznać.
Polecany przeze mnie kurs przedstawia różnego rodzaju kwerendy Access - zarówno proste jak i funkcjonalne. Dokładnie i szczegółowo poznamy sposoby tworzenia kwerend, czy to za pomocą kreatora czy też tworząc/modyfikując je samodzielnie w widoku projektu. Autor kursu omawia także podstawowe funkcje i możliwości ich wstawienia do pól obliczeniowych kwerendy. To bardzo przydatna wiedza, pozwalająca na znaczne rozszerzenie funkcjonalności kwerendy, a tym samym szybszą i głębszą analizę danych. Oczywiście wszystko na konkretnych przykładach. Dużym atutem kursu jest także osobny rozdział poświęcony danym typu Data i Czas i ich wykorzystaniu w kwerendach. To bardzo ważne, gdyż może stwarzać wiele problemów początkującym użytkownikom.

Autorem kursu jest Kamil Jóźwik. Całość kursu trwa 3 godz.10 min. , w formie 30 lekcji (można je zatrzymywać, wznawiać, powtarzać). Jest dostępny w trybie online lub do pobrania w formie pliku zip.

Kurs jest dostępny tu:

Access 2013. Kwerendy bazy danych

A w ramach promocji, specjalnie dla czytelników mojego blogu - kupon rabatowy na ten i na wszystkie inne kursy video z dziedziny Excel, Accessa i VBA. Wystarczy wpisać kod EXCEL15, aby skorzystać z 15% rabatu. Kupon jest ważny do końca lipca 2016.

 

sobota, 05 listopada 2011

Grupa księgarni Helion dokonała rewolucji w dystrybucji ebooków. Od 3 listopada sprzedawane są one bez zabezpieczeń DRM czyli kupując elektroniczną książkę - nie musimy się martwić na ilu i jakich urządzeniach będziemy ją mogli przeczytać. Z pewnością ułatwi to dostęp do "elektronicznej ksiązki".
Dodatkowo wydawnictwo jest inicjatorem petycji do Minsterstwa Finansów o obniżenie obecnie obowiazującej stawki VAT na ebooki z 23% na 5%. Petycję można podpisać tu:

Petycja w sprawie obniżenia podatku VAT na ebooki

Podpisałam petycję. Wprawdzie w dobie internetu wydawać by się mogło, że w sieci można znaleźć wszystko, ale wiedza wybiórcza i choatyczna nie jest żadną wiedzą. Wpisywać precyzyjne pytanie w wyszukiwarkę też trzeba umieć. Sama zawsze byłam i jestem fanatyczką ksiażek, głównie papierowych. Współczesny świat ma jednak swoje prawa i książka obecnie coraz częściej przyjmuje formę elektroniczną. Warto więc walczyć o to, żeby ułatwić do niej dostęp.

Oferta księgarni jest tu:

Ebookpoint

Tu przykładowe pozycje z Excela i Accessa:

 

A tu promocja dnia:

 

 

poniedziałek, 08 sierpnia 2011

Od dawna obiecuję sobie, że w końcu zabiorę się za pisanie o Accessie, a nie tylko ciągle o Excelu i VBA. W pewien sposób traktuję Accessa jako "wyższą szkołę jazdy", choć pewnie niesłusznie. Owszem, w porównaniu do Excela jest nieco inne spojrzenie na dane, ale nie aż tak bardzo. Podstawowa różnica tkwi w ilosci danych do obróbki. Jeśli jest ich niewiele - Excel jest bardzo dobrym narzędziem, przy większej ich ilości przewaga Accessa jest jednak zdecydowana. Łatwiej i szybciej. No i zdecydowanie lepiej nadaje się do pracy grupowej. Wprawdzie Excel również umożliwia jednoczesną pracę wielu użytkowników, ale wiele razy przekonałam się, że może to być bardzo męczące i uciążliwe.
W armach propagowania właśnie tej aplikacji - już w najbliższym czasie pojawią się więc pierwsze notki na ten temat.
Tymczasem jednak chciałabym zwrócić uwagę na pewien problem, którego rozwiązania szukałam przez kilka dni i nie było to łatwe. Moze w ten sposób komuś pomogę?

Komputer z Windows 7, 64-bitkowy. Zainstalowany pakiet Microsoft Office 2010 Professional, Access 2010 Professional. Włączone aktualizacje automatyczne. W jednym z folderóww jest kilka aplikacji napisanych przeze mnie własnie w Access 2010. W jednej z nich pod koniec lipca nanosiłam drobne poprawki w kodzie VBA w modułach 2 formularzy. Przez kilka dni nie wchodziłam do aplikacji, zrobiłam to w ubiegłym tygodniu. Formularz startowy otworzył się normalnie, ale już próba naciśnięcia jakiekolwiek przycisku (z podpiętym do zdarzenia kodem VBA) kończyła się komunikatem, że Access wykonał nieprawidłową operację i nastąpi jego zamknięcie. Ten sam komunikat pojawiał się przy póbie wejścia do edytora VBA. Co ciekawe - inne bazy w tym samym folderze działały prawidłowo.
Szukałam różnych rozwiązań. Próbowałam także zaimportować wszystko z nowej pustej bazy. Weszły tablice, a cała reszta z powodu poważnego błędu VBA może być zaimportowana z jednoczesnym usunięciem kodu VBA we wszystkich modułach. Nie powiodło się także otwarcie Accessa z parametrem /decompile.
W końcu, gdzieś tam w Google udało mi się znaleźć informację, ze coś się z ServicePackiem SP1 do Microsoft Office 2010. Podobno ma w sobie jakiś poważny błąd. Odinstalowałam go i wszysko zaczęło mi działać. Wyglada na to, że dopóki nie zostanie poprawiony - lepiej nie wchodziĆ do edytora VBA.

Tagi: access
13:47, marzatela , Access
Link Komentarze (4) »
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!