Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: tabela przestawna

poniedziałek, 09 maja 2016

Tabela przestawna to jedno z tych narzędzi Excela, które wystarczy raz zastosować, aby później nie wyobrażać sobie bez niej życia. Idealnie nadaje się do tworzenia raportów, analizy danych, także (a może przede wszystkim?) w przypadku dużej ilości danych, gdy klasyczne zastosowane formuły Excela wprawdzie też pozwalają na osiągnięcie celu, ale z pewnością wymagają sporo pracy w stworzeniu takiego raportu. Tabela przestawna zrobi to zdecydowanie szybciej, prościej i łatwiej,a w dodatku wszelkie modyfikacje i zmiany wprowadza się równie szybko, bez konieczności pracochłonnej przebudowy formuł.

Jak poznać i nauczyć się korzystać z tabel przestawnych? Polecam kurs video z Videopoint.pl:

Tabele przestawne

Naprawdę warto. Video to jest naprawdę opracowane porządnie i z dbałością o szczegóły. Kurs jest przydatny zarówno dla tych, którzy dopiero chcą się nauczyć tabel przestawnych, jak i tych, którzy już je stosują, ale chcą uporządkować i rozszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu.

Jak na kurs video przystało - na ekranie widzimy poszczególne kroki tworzenia i modyfikacji tabel przestawnych. Oczywiście autor dokładnie tłumaczy co i dlaczego w danym momencie robi (widać tu nie tylko wiedzę, ale także duże zdolności w jej przekazywaniu), choć nie tylko. Dużym atutem jest tu porównywanie efektów osiągniętych za pomocą tabeli przestawnej i innych metod (np. tabela oparta na formułach) - pozwala to na poznanie możliwości i wybranie rozwiązania optymalnego dla danego projektu. I wprawdzie nie da się jednak ukryć, że tabela przestawna ma tu zdecydowaną przewagę, to jednak mamy szanse na to, aby samemu to ocenić. Oczywiście w ramach samej tabeli przestawnej też są pokazywane różne sposoby i metody osiągnięcia żądanego efektu. Z pewnością zadowoli to wszystkich lubiących wiedzieć nie tylko co i jak zrobić, ale również dlaczego.
Duża dbałość o szczegóły widoczna jest w każdej części kursu. Owszem,najważniejsze są dane i ich agregacja, ale ich formatowanie i sposób prezentacji na ekranie również ma bardzo duże znaczenie. Związane z tym metody i właściwości są omawiane na bieżąco.
Kurs zawiera także wiele praktycznych tricków, pozwalających na szybkie i proste zastosowanie. "Wisienką na torcie" są tu przydatne skróty klawiaturowe - także dopasowane do omawianej treści. .

Reasumując - ten kurs video to dobrze opracowane połączenie wiedzy teoretycznej z jej praktycznym wykorzystaniem. Warto się nim zainteresować.
Autorem jest Adam Kopeć. Całość trwa niespełna 3 godziny (podzielona na części, zgodnie ze spisem treści). Do pobrania w formie pliku zip lub do przeglądania online.

Kurs jest dostępny tu:

Excel - tabele przestawne. Raporty i analiza danych.

A w ramach promocji, specjalnie dla czytelników mojego blogu - kupon rabatowy na wszystkie kursy video z dziedziny Excel, Accessa i VBA. Wystarczy wpisać kod EXCEL15, aby skorzystać z 15% rabatu. Kupon jest ważny do końca lipca 2016.

Zachęcam :)

 

piątek, 14 listopada 2014

Kontynuując wątek rozpoczęty w poprzedniej notce:

Excel na wybory

spróbujmy sprawdzić liczbę kandydatów wystawionych przez główne partie polityczne oraz średnią ich wieku.

Wygląda to tak:

Tabela przestawna

Jak osiągnąć taki efekt tabeli przestawnej?

Po kolei:

1. W ustawieniach tabeli przestawnej do obszaru etykiet przenosimy pole komitet, a do wartości - nazwisko oraz wiek.

Tabela przestawna

2. Wartość pola nazwisko ustawiamy jako licznik, a wiek - jako średnia:

Tabela przestawna

3. Ustawiamy filtr dla wybranych komitetów:

Tabela przestawna

4. Na koniec posortowałam tabelę rosnąco wg średniej wieku

Tabela przestawna

  

 

 

 

 

Kurs Excel 2007 zaawansowany
czwartek, 13 listopada 2014

Przed nami wybory samorządowe. Świetna okazja nie tylko do skorzystania ze swoich praw wyborczych, ale także do poćwiczenia Excela. Na liście kandydatów jest 241306 nazwisk - świetny plik do analizy danych.

Lista kandydatów jest do pobrania na stronie PKW:

PKW - pliki do pobrania

Wprawdzie jest to plik csv, ale nie jest to żaden problem. Można otworzyć go w Excelu i zapisać go w formacie xls*, ale tak naprawdę powinno się taki plik zaimportować do Excela. Jak to zrobić - opisywałam już kiedyś, przy jakichś wcześniejszych wyborach:

Pobieranie pliku z danymi

Mając już skoroszyt z danymi - można się np. przyjrzeć różnym statystykom. Najłatwiej i najprościej z wykorzystaniem tabeli przestawnej.

Może warto sprawdzić proporcje kobiet/mężczyzn?

Ustawienia tabeli przestawnej:

Tabela przestawna

Osiągnięty efekt wygląda tak:

Tabela przestawna

Jeśli chcemy zobaczyć jak to wygląda w procentach - wystarczy zmienić ustawienia pola we właściwościach tabeli:

Tabela przestawna 

Efekt:

Tabela przestawna

Oczywiście to tylko jeden i to bardzo prosty przykład. Kolejne - w następnych notkach. Przede wszystkim jednak radzę pobrać plik ze strony PKW i samemu poćwiczyć.

 

 

 

 

 

 

Kurs Excel - tabele przestawne
środa, 05 października 2011

Konynuując wątek poprzedniej notki:
Tworzenie i modyfikacja tabeli przestawnej
spróbujmy sprawdzić - ile kobiet i ilu mężczyzn jest na pierwszych miejscach list kandydatów. Oznacza to konieczność włączenia filtru, który będzie brać pod uwagę tylko pierwsze miejsce.
Do edycji tabeli przestawnej przechodzimy ustawiając kursor w dowolnej jej komórce. Następnie przeciągamy żądane pole do obszaru Filtr raportu. W tym konkretnym przypadku - będzie to pole Nr kandydata na liście.

filtr tabeli przestawnej

Następnie klikamy w strzałkę z prawej strony tego pola:

filtr tabeli przestawnej

Otwiera się okienko, w którym ustawiamy żądane opcje filtru:

 filtr tabeli przestawnej

W kolumnie z włączonym filtrem - jego znak będzie widoczny u góry nad nagłówkiem tabeli przestawnej. W tym miejscu również możemy ustawiać/zmieniać opcje filtrowania.

filtr tabeli przestawnej 

 

A tu filmik pokazujący proces tworzenia tabeli w praktyce:

 


A może coś z literatury?

 

czwartek, 22 września 2011

Tabela przestawna to naprawdę doskonałe narzędzie do analizy danych. Opierając się na tabeli kandydatów pobranej ze strony PKW (pobieranie pliku z danymi) - utworzyłam tabelę przestawną.
Zasady tworzenia tabeli przestawnej opisane są tu:
Tabela przestawna

W ramach konkretnego przykładu zbudowanego na tych zasadach stworzyłam raport pokazujący liczbę kobiet i mężczyzn na listach każdego z komitetów wyborczych.
Efekt jest taki:

tabela przestawna 

A tu filmik pokazujący proces tworzenia tabeli w praktyce:

 

 

niedziela, 03 kwietnia 2011

Tabela przestawna to doskonałe narzędzie do tworzenia i analizy raportów w Excelu. Jak ją stworzyć - pisałam w tych notkach:

Notki z tagiem: tabela przestawna

Z pewnoscią jeszcze wiele razy będę o tym pisać, ale póki co - chciałabym zwrócić uwagę na ciekawą pozycję Helionu, dokładnie i przystępnie opisującą to narzędzie.

Akurat dziś pozycja ta jest w promocji - cena niższa o 20%, więc warto się zainteresować. Polecam.

środa, 31 marca 2010

O tabelach przestawnych pisałam tu, tu i tu. Przedstawione przykłady dotyczyły Excela 2003, dotyczą jednak również innych. Zasady postępowania są identyczne, różnice dotyczą szczegółów.
W Excelu 2007 nie ma klasycznego menu znanego w wersjach niższych. Występują tu wstęgi. Gdzie znaleźć tabelę przestawną? Na wstędze Wstawianie, z lewej strony.

tabela przestawna Excel 2007

Po wybraniu tej opcji - pojawia się kreator:

tabela przestawna Excel 2007

Naciśnięcie OK kończy proces kreatora. Pojawia się pusta tabela przestawna. Konfiguracja danych i sposobu ich prezentacji odbywa się juz bezpośrednio w arkuszu. Z prawej strony pojawia się nam okno, w którym przerzucamy poszczególne pola w te miejsca, gdzie chcemy je umieścić. Efekt mozemy od razu obserwować w arkuszu, a więc zdecydowanie łatwiej i prościej można ją skonfigurować tak, aby dobrze odpowiadała naszym potrzebom.

tabela przestawna Excel 2007

wtorek, 30 marca 2010

W praktycznym zastosowaniu bardzo często występuje potrzeba zrobienia kilku różnych raportów opartych na tej samej tabeli wyjściowej. Można oczywiście stworzyć zupełnie nowa, oddzielną tabelę, ale spowoduje to tylko zupełnie niepotrzebne znaczne zwiększenie wielkości pliku i tym samy spowolni pracę. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest wykorzystanie zagregowanych danych już istniejących.
Zaznaczamy zakres danych w tabeli podstawowej - identycznie jak przy tworzeniu pierwszego raportu (zgodnie z opisem w notce Tabela przestawna). Tak jak pisałam wcześniej - ja najczęściej zaznaczam po prostu całe kolumny. Przydaje się szczególnie w pracy z tabelami o dynamicznej liczbie rekordów (wierszy).

tabela przestawna

Tym razem jednak w górnej części kreatora nie zaznaczamy opcji pierwszej - tylko ostatnia tj. Inny raport tabeli przestawnej lub wykresu przestawnego. Przy tworzeniu pierwszego raportu opcja ta jest nieaktywna, można ją zaznaczyć jedynie przy kolejnym raporcie.
Kolejny krok kreatora pokazuje tabele przestawne już funkcjonujące w danym pliku. Jeżeli jest ich kilka - wybieramy ten nas interesujący.

tabela przestawna

Dalsze kroki kreatora - już identyczne jak w poprzednim przypadku, przy tworzeniu pierwszego raportu:

tabela przestawna

Tym razem - może dla odmiany - nieco inny widok tabeli (dodatkowa kolumna Dział i Suma z Numer katalogowy jako żądane dane wynikowe. Możliwości kreacji jest tu wiele. Najlepiej jednak usiąść i pobawić się i sprawdzić samemu. To najlepsza forma zapamiętywania.

poniedziałek, 29 marca 2010

Poprzednia notka opisywała sposoby i możliwości tworzenia tabeli przestawnej.
Tabela przestawna
Tabelę przestawną już mamy - dane zagregowane już widać. Dopisanie kolejnych wierszy w tabeli podstawowej nie powoduje jednak automatycznej zmiany danych zagregowanych w tabeli przestawnej. Tabelę przestawną trzeba jeszcze odświeżyć. Klikamy prawym przyciskiem myszy na tabeli przestawnej i z podręcznego menu wybieramy opcję Odśwież dane. Dane w tabeli odświeżą się od razu.

Tabela przestawna

Korzystając z tego menu - można też przebudować tabelę przestawną. Wybieramy opcję Kreator tabel przestawnych. Za pomocą przycisków wstecz - możemy prześledzić kolejne kroki tworzenia tabeli i wprowadzić żądane modyfikacje.  

czwartek, 25 marca 2010

Tabela przestawna to doskonałe narzędzie do tworzenia szybkich raportów. Efekt działania pokażę na prostym pliku katalogu, który używalam już wcześniej.
Najprościej jest zacząć od zaznaczenia tabeli (ja z reguły zaznaczam całe  kolumny). Jeżeli potrzebne do raportu dane znajduja sie tylko w kilku kolumnach dużej tabeli - wystarczy zaznaczyć tylko te kolumny (muszą być jednak w jednym obszarze, bez przerw).
Następnie w menu wybieramy Dane--> Raport Tabeli przestawnej i wykresu przestawnego

tabela przestawna 

Otwiera się okienko kreatora 

tabela przestawna

Po naciśnięciu przycisku Dalej - w kolejnym kroku widzimy zakres danych, które będa agregowane. Na tym etapie można je takze korygować:

tabela przestawna

 W kolejnym kroku wybieramy opcję - gdzie tworzony raport ma się znaleźć. Domyślnie zaznaczona jest opcja "Nowy arkusz". Możemy jednak wybrać także opcję wstawienia tabeli w istniejącym arkuszu - zaznaczając konkretną komórkę, w której chcemy rozpocząc tabele.Tu też ustawimay zakres i układ danych, które mają się znaleźć w tabeli przestawnej - po naciśnięciu przycisku Układ... 

tabela przestawna

Otwiera się nowe okienko, w którym ustawiamy dane. Z prawej strony widoczne są przyciski, które odpowiadają nagłówkom poszczególnych kolumn tabeli podstawowej. Chcąc je przenieść do tabeli przestawnej - klikamy na nie i z wciśniętym lewym przyciskiem myszy - przenosimy je po prostu na lewą stronę.

tabela przestawna

W tym przykładzie przeniosłam na lewą stronę przyciski Dział i Autor. Nic nie wstawiam w pole Kolumna (tu też jest miejsce na ich upuszczanie - zasady identyczne, ale proponuje przećwiczyć to samemu). Dane, którem mają być zagregowane - upuszczamy na środku - ja przeniosłam tu przycisk Tytuł.
Domyślnie ustawia się tu opcja Licznik z Tytuł (czyli zliczanie pozycji w kolumnie Tytuł).  Można je takze edytować - wystarczy kliknąć na to pole.
Otwiera się wówczas okienko:

tabela przestawna

 

Tu możemy zmienić podsumowanie - np. na sumę w przypadku wartości liczbowych.
Efekt działania - jak na rysunku poniżej. Jak go czytać? O tym już następna notka...

tabela przestawna

  

 

 

 

 

 

 

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!