Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: funkcje trygonometryczne

piątek, 22 lipca 2011

Funkcja Excela ATAN(Liczba) jest funkcją trygonometryczną Excela, odwrotną do funkcji TAN(). W wyniku jej działania otrzymujemy wartość arcus tangens wprowadzonej liczby. Argument funkcji musi być  byc różny od wartości Π/2 +/- 2kΠ. Wynik jest liczbą określającą wartość kąta w radianach.
Odpowiednikiem funkcji ATAN() w kodzie VBA jest funkcja arkuszowa ATAN().

 

czwartek, 21 lipca 2011

Funkcja Excela  ACOS(Liczba) jest  funkcją trygonometryczną Excela, odwrotną do funkcji  COS() . W wyniku jej działania otrzymujemy wartość arcus cosinus wprowadzonej liczby. Argument funkcji musi zawierać sie w przedziale < -1 ,1 > , wynik jest liczbą określającą wartość kąta w radianach.
Odpowiednikiem funkcji ACOS() w kodzie VBA jest funkcja arkuszowa ACOS().

 

środa, 20 lipca 2011

Funkcja Excela ASIN(Liczba) jest funkcją trygonometryczną Excela, odwrotną do funkcji SIN() . Zwraca wartość arcus sinus. Argument funkcji musi zawierać siĘ w przedziale < -1, 1 >, wynik jest liczbą określającą wartość kąta w radianach.
Odpowiednikiem funkcji ASIN() w kodzie VBA jest funkcja arkuszowa ASIN(). 

 

wtorek, 12 lipca 2011

TAN() to jedna z podstawowych funkcji trygonometrycznych w kodzie VBA. Wylicza wartość tangensa kąta. Podobnie jak jej odpowiednik w Excelu - TAN() kąt musi być podany w radianach.

Chcąc wyliczyć wartość tangensa kąta podanego w stopniach - musimy wcześniej dokonać przeliczenia kąta na radiany za pomocą funkcji Radians().

.

 

 

poniedziałek, 11 lipca 2011

Funkcja Excela TAN(Liczba) to jedna z funkcji trygonometrycznych Excela. Zwraca wartość tangensa kąta podanego w radianach.
Jeżeli chcemy wyliczyć tangens dla kątów podanych w stopniach - konieczna jest konwersja na radiany. Musimy zastosować funkcję złożoną z wykorzystaniem funkcji RADIANY().

=TAN(RADIANY(Kat_w_stopniach))

Odpowiednikiem funkcji TAN() w kodzie VBA jest funkcja o identycznej nazwie TAN().

 

czwartek, 07 lipca 2011

COS() to jedna z podstawowych funkcji trygonometrycznych w kodzie VBA. Wylicza wartość cosinusa kąta. Podobnie jak jej odpowiednik w Excelu - COS() kąt musi być pOdany w radianach.

Jeżeli w ramach kodu - dysponujemy wartością kąta w stopniach - to dla prawidłowego obliczenia musimy wcześniej dokonać przeliczenia kąta na radiany za pomocą funkcji Radians().

.

 

 

środa, 06 lipca 2011

Funkcja Excela COS(Liczba) to jedna z funkcji trygonometrycznych Excela. Zwraca wartość cosinusa kąta podanego w radianach.
Jeżeli chcemy wyliczyć sius dla kątów podanych w stopniach - konieczna jest konwersja na radiany. Musimy zastosować funkcję złożoną z wykorzystaniem funkcji RADIANY().

=COS(RADIANY(Kat_w_stopniach))

Odpowiednikiem funkcji COS() w kodzie VBA jest funkcja COS().

 

 

poniedziałek, 04 lipca 2011

SIN() to jedna z podstawowych funkcji trygonometrycznych VBA. Wylicza wartość sinusa kąta. Podobnie jak jej odpowiednik w Excelu - SIN() kąt musi być padany w radianach.

Jeżeli w ramach kodu - dysponujemy wartością kąta w stopniach - to dla prawidłowego obliczenia musimy wcześniej dokonać przeliczenia kąta na radiany za pomocą funkcji Radians().

.

 

 

piątek, 24 czerwca 2011

Funkcja Excela SIN(Liczba) to jedna z funkcji trygonometrycznych Excela. Zwraca wartość sinusa kąta.
Bardzo istotne jest tu jednak to, że wartość kata musi być podana w radianach, a nie w stopniach. Jeżeli chcemy wyliczyć sius dla kątów podanych w stopniach - konieczna jest konwersja na radiany. Musimy zastosować funkcję złożoną:

=SIN(RADIANY(Kat_w_stopniach))

Odpowiednikiem funkcji SIN() w kodzie VBA jest funkcja SIN().

 

 

wtorek, 21 czerwca 2011

Radians to jedna z metod obiektu WorksheetFunction, będąca wywołaniem funkcji arkuszowej Excela Radiany. Przelicza kąt podany w stopniach na radiany.

Przykładowe zastosowanie może wyglądać tak:

Public Function ObliczKat(IleStopni)

ObliczKat = WorksheetFunction.Radians(IleStopni)

End Function

Funkcja Radians jest także wykorzystywana przy wstawianiu z poziomu kodu VBA do danej komórki wstawić funkcję Radiany().
Na przykład tak:

Public Sub WstawFunkcje()

For Each Komorka In Worksheets("Arkusz1").Range("B1:B10")
Komorka.FormulaR1C1 = "=RADIANS(RC[-1])"
Next

End Sub

Makro WstawFunkcje() wstawia w komórkach B1 do B10 funkcję Radians (w samym arkuszu Excela widoczna będzie funkcja Radiany() , z argumentem z komórki z lewej strony, w tym samym wierszu.

 

 

 
1 , 2
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!