Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA
Wpisy z tagiem: potęga
wtorek, 22 marca 2011
Równanie stopnia drugiego to stały element wielu zadań matematycznych i to na różnych poziomach edukacji. Czy do ułatwienia sobie życia można tu wykorzystać również Excela? Jak najbardziej, w końcu to arkusz kalkulacyjny. Najprostszą wersją może byc proste ustawienie kilku formuł w poszczególnych komórkach, tak jak w przykładzie: W pola zaznaczone kolorem żółtym wpisujemy wartości współczynników trójmianu: a w A1, b w C1 i c w E1. Reszta pół jest wypełniana automatycznie jako wynik działania formuł. I już. Oczywiście jest to najprostszy wzór. Gdy wyróżnik Δ < 0 - formuły pokażą błąd, gdyż w dziedzinie liczb rzeczywistych nie istnieje pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej. Jest to możliwe w zakresie liczb zespolonych. Poza tym dla potrzeb "szkolnych" lepiej byłoby zamiast wyniku 0,866025403... wpisać √3/2. Jest to możliwe, ale to już tematy kolejnych notek.
środa, 16 marca 2011
W ramach funkcji własnych Excela jest funkcja PIERWIASTEK. Oblicza ona pierwiastek kwadratowy z danej liczby nieujemnej. Jak jednak obliczyć pierwiastek 3, 4 czy wyższego stopnia? W praktyce wygląda to tak: I już. Konstruując w ten sposób własny arkusz - można obliczyć pierwiastek dowolnego stopnia.
sobota, 12 marca 2011
W języku VBA potęgowanie wykonuje się za pomocą operatora ^ (na klawiaturze znak nad cyfrą 6).
I już.
środa, 09 marca 2011
Potęgowanie to jedna z podstawowych funkcji matematycznych Excela. Od strony matematycznej - wynikiem jej działania jest podniesienie liczby a do potęgi b. W Excelu jej zapis wygląda tak: Argumentami funkcji mogą być dowolne liczby rzeczywiste, wynik tez jest liczba rzeczywistą. |
Zakładki:
Dobre, tanie programy
Kanały Yotube
Tu warto kupować
Zajrzyj tu:
Tagi
Książki warte polecenia ![]() ministat liczniki.org Napisz do mnie!
|