Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: VBA

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Excel jest narzędziem o bardzo wielu możliwościach - to wiadomo. Można w nim naprawdę mnóstwo rzeczy zrobić, ułatwiając sobie pracę i to nie tylko z prostą analizą danych. tak naprawdę jednak to prawdziwa zabawa w automatyzację i optymalizację skoroszytu zaczyna się wtedy, gdy próbujemy stworzyć swoją pierwszą procedurę czy funkcję w kodzie VBA.
Owszem, jest nagrywarka makr pozwalająca na stworzenie takiej procedury, ale najczęściej wymaga to modyfikacji i/lub rozbudowy kodu. Bardzo istotne jest tu jednak to, że naprawdę istotne procedury (np. pętle, okna dialogowe, obsługa zdarzeń arkusza czy skoroszytu) nie dadzą się nagrać, trzeba je tworzyć bezpośrednio w edytorze VBA. I wbrew pozorom - nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy zacząć i dać się wciągnąć.

Moja propozycja dla tych, którzy pierwsze początki VBA już poznali to kurs video z Videopoint:

Excel 2016 i programowanie VBA.
Zaawansowane techniki tworzenia makr.

Excel 2016 i programowanie VBA

Naprawdę warto zapoznać się z przedstawionymi w kursie rozwiązaniami i procedurami VBA. Sprawią one, że skoroszyt Excela stanie się bardzo rozbudowaną, w pełni automatyczną i zoptymalizowaną aplikacją.
W ciekawy i oczywiście oparty na konkretnych przykładach sposób można tu poznać takie zagadnienia jak różnego rodzaju komunikaty czy okna dialogowe, tworzenie rozbudowanych wykresów i przekształcanie ich w grafiki. Ważnym aspektem jest także automatyczne otwieranie innych plików, pobieranie z nich danych i to także w sposób niezauważalny dla obsługującego aplikację użytkownika. Znaczna część kursu omawia formularze, w tym korzystanie z rozbudowanych kontrolek ActiveX. No i oczywiście obsługa błędów powodująca uodpornienie aplikacji Excela na różnego rodzaju błędy użytkowników przy wprowadzaniu danych - każdy udostępniający plik Excela innym wie, jakie ma to znaczenie.

Autorem kursu jest Jarosław Baca. Całość kursu trwa 6 godz. 20 min. Można go przejść w trybie online lub pobrać w formie pliku zip.

 

Kurs jest dostępny tu:

 

Excel 2016 i programowanie VBA.

 

A w ramach promocji, specjalnie dla czytelników mojego blogu - kupon rabatowy na ten i na wszystkie inne kursy video z dziedziny Excel, Accessa i VBA. Wystarczy wpisać kod EXCEL15, aby skorzystać z 15% rabatu. Kupon jest ważny do końca lipca 2016.
środa, 07 listopada 2012

Znowu w ramach autopromocji - kolejne szkolenie online. Tym razem również VBA w Excelu, ale dla tych, którzy już opanowali początki i chcą poszerzyć swoją wiedzę.

Szczegóły szkolenia tu:

VBA w Excelu - dla tych, którzy już coś wiedzą

A tych, którzy jeszcze nie znają VBA zapraszam tu:

VBA w Excelu 2010 - pierwsze kroki

Szybko, prosto i we własnym tempie można się wiele nauczyć.

czwartek, 11 października 2012

Tym razem będzie autopromocja. Kilka tygodni temu rozpoczęłam współpracę z portalem CyfrowaSzkola.pl.
Opublikowałam swoje pierwsze szkolenie, adresowane głównie do osób, które pracując już trochę w Excelu, nie mają pojęcia o VBA i wszystkich możliwościach związanych z makrami, własnymi funkcjami i automatyzacją pracy.

VBA w Excelu 2010 - pierwsze kroki

Zapraszam :)


niedziela, 30 września 2012

Jakoś tak się dziwnie złożyło, że mimo iż często tworzyłam różne i to rozbudowane prezentacje w PowerPoincie, nigdy nie wstawiałam tam kodu VBA. Nie było takiej potrzeby, zawsze wystarczały mi narzędzia systemowe. Z VBA korzystam obficie w Excelu i w Accessie, w PP nigdy. Może dlatego przeżyłam mało przyjemną niespodziankę, gdy musiałam przygotować prezentację z użyciem formantów Active-X? 

Zadanie, przed jakim stanęłam, to zrobienie prezentacji PowerPoint będącej rodzajem testu. Użytkownik na kolejnych slajdach wykonuje ćwiczenia. Do wyboru jest jedna z kilku odpowiedzi - wszystko proste, tylko jedna odpowiedź dobra, brak pól wielokrotnego wyboru. Główną wartością prezentacji były pytanie i prawidłowe odpowiedzi na nie, a nie kwestia oprogramowania. I fajnie, wydawało mi się, ze nie ma żadnego problemu, aby takie coś stworzyć. Jak to jednak w życiu bywa - pojawiły się niespodzianki.
W przeciwieństwie do Excela czy Accessa w PowerPoint nie ma możliwości oprogramowania zdarzeń np. przy wejściu do slajdu itp. Nie da się więc tu przypisać żadnego kodu. Przykre, ale trudno. Gorszym problemem okazało się coś innego. Użytkownik na slajdzie widzi pytanie i kilka możliwych odpowiedzi, każda przypisana do jednej opcji (próbowałam również z przyciskami). Po kliknięciu w opcję - jedno z dwóch niewidocznych pól tekstowych (odpowiedź dobra lub odpowiedź zła)  zmienia swój stan na Visible czyli staje się widoczne w slajdzie. Banalne rozwiązanie, ale wystarczyłoby na potrzeby tej prezentacji. Problem polega jednak na tym, że jest to działanie jednorazowe. Nawet zapisanie prezentacji jako przenośnej powoduje "zapamiętywanie" ostatniego statusu czyli jeżeli raz została wybrana odpowiedź i dany TextBox stał się widoczny, to po ponownym uruchomieniu jest on już widoczny na samym starcie. Z punktu widzenia zadania do wykonania - absurd i nie może tak być. Szukałam trochę w sieci, czas naglił, ale nie znalazłam żadnego rozwiązania problemu.

Poradziłam sobie droga nieco "pod górkę". Wyłączyłam systemowe przechodzenie pomiędzy slajdami, wstawiając na każdym ze slajdów własne przyciski "poprzedni slajd i "kolejny slajd". Kliknięcie w któryś z nich powoduje wpierw uruchomienie makra "resetującego" wszystkie obiekty do stanu pierwotnego, a dopiero w drugim kroku - przejście do innego slajdu. Takie rozwiązanie działa i spełnia swoje zadanie, ale jakoś mam wrażenie, że idę dookoła.
Jak powinnam to zrobić?


 

16:10, marzatela , VBA
Link Komentarze (4) »
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!