Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: zabezpieczenia

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Z Excela korzystamy w różnych sytuacjach. Owszem, jest to część pakietu biurowego, ale nawet w wersji Home często jest również bardzo przydatny.
Jeżeli sami korzystamy z jakeigoś pliku - nie ma problemu. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i wpisując dane do stworzonego przez siebie arkusza - raczej nie usuniemy sobie np. wierszy czy kolumn z kluczowymi formułami. Gorzej, jeżeli z takiego arkusza korzysta inny użytkownik - również mający swoje nawyki i przyzwyczajenia, zupełnie odmienne od naszych. 

Chcąc zachować własną pracę -  musimy zabezpieczyć arkusz Excela przed zmianami wprowadzanymi przez innych użytkowników. Jak? Na wstędze Recenzja są przyciski Chroń arkusz i Chroń skoroszyt. Wystarczy z nich skorzystać, zapisać skoroszyt i ... zobaczyć, że do arkusza nie da się wprowadzić żadnych danych, gdyż nie zdjęliśmy blokady z komórek, w które powinny byc wprowadzane dane.

Pełan instrukcja, krok po kroku jak zabezpieczyć arkusz, skoroszyt, a także jak ukryć w skoroszycie Excela powiązania, formuły, kod VBA jest w tym artykule:

Zabezpiecz i ukryj

Zapraszam też do innych moich artykułów na Czytamonline:

marzatela na Czytamonline

A jak wygląda taki zabezpieczony arkusz - można zobaczyć pobierając DEMO programu do rozsyłania maili:

Mailing

 

poniedziałek, 12 września 2011

Pobierając do tabeli dane z pliku tekstowego
Pobieranie pliku z danymi do Excela
czasami stajemy przed koniecznością aktualizacji danych, gdyż zmianie uległy dane w pliku stanowiacym źródło danych. Opublikowana przez PKW Lista_kandydatów_sejm, która stanowi moje źródło danych uległa takiej zmianie. W każdej pozycji pojawił się numer listy wyborczej. Jak uaktualnić tabelę?

Przede wszystkim warto zauważyć, że w Excelu 2007 i nowszych wszystkie makra i łącza są domyślnie blokowane.  

 Excel odświeżanie pliku źródłowego

Po włączeniu opcji włączajacej zawartość - możemy już normalnie pracować nad tabelą, zapisać plik. Każde ponowne otwarcie pliku spowoduje jednak ponowne włączenie blokady. Zdjęcie jej na stałe jest możliwe w Centrum Zaufania. Postęujemy dokąłdnie tak samo jak w przypadku plików z odblokowywaniem makr - szczegóły pod tagiem zabezpieczenia.

Po odblokowaniu pliku - p[rzechodzimy do wstęgi Dane i naciskamy przycisk Odśwież.

Excel odświeżanie pliku źródłowego 

Oczywiście plik źródłowy musi być  w tym samym miejscu i pod taką sama nazwą jak to było przy pobieraniu danych.

 


 

 

 

wtorek, 28 września 2010

Na początek małe przypomnienie. Arkusz zawierający kod VBA jest z automatu blokowany przez Excela. W wersjach 2003 i starszych - przy otwarciu pojawia się komunikat ostrzegawczy. Od wersji Excela 2007 - komunikat pojawia się na pasku narzędzi:

blokowanie makra

Kliknięcie w Opcje... pozwala włączyć makra. Dla zeszytów często używanych jest to jednak uciążliwe. Dla plików własnych i sprawdzonych zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu ustawienie całego folderu jako lokalizacji zabezpieczeń.
W opcjach Excela wybieramy Centrum Zaufania i przechodzimy do jego ustawień.

Centrum Zaufania 

W dalszej kolejności ustawiamy się z lewej strony na opcji Zaufane lokalizacje i naciskamy przycisk Dodaj nową lokalizację.

Zaufane lokalizacje 

Po otwarciu nowego okna - możemy wybrać folder, który chcemy uznać jako lokalizację zaufaną:

Zaufana lokalizacja 

I już. Pliki z makrami w tym katalogu otwierane będą od razu z uruchomionym kodem VBA.
I na wszelki wypadek małe przypomnienie. Skoroszyty Excela 2007, w których znajdują się makra nie mają standardowego rozszerzenia .xls. Zapisując je jako skoroszyt z obsługą makr - mają rozszerzenie .xlsm.

 

środa, 03 marca 2010

O rejestracji makr pisałam już tu:
Excel 2007 - makra
Wersja 2007 działa na identycznej zasadzie.

Wybieram pasek narzędzi Developer i od razu widoczne są przyciski do rejestracji makra. Dalsze zasady - identyczne.
Istotną różnica jest jednak to, że inny jest sposób zapisu skoroszytu z makrami i/lub funkcjami VBA (w skrócie mówiąc - z modułami VBA) . Nie da się tu zapisac po prostu pliku, trzeba zapisac go jako skoroszyt z obsługą makr.

zapisz z makrami

Różnica występuje też przy otwieraniu pliku zawierającego makra. Nie pojawia się komunikat na starcie jak we wczesniejszych wersjach. Standardowo arkusz otwiera się z wyłączonymi makrami, a tylko na pasku menu pokazuje się informacja. Ustawienia mozemy zmienić w Opcjach:

włącz makra w pliku 

W opcjach możemy zmienić te ustawienia wybierając Włącz tę zawartość, ale zadziała to jednorazowo. Przy kolejnym otwarciu pliku - musimy powtózyć te operację. Kompleksowo możemy problem rozwiązać otwierając Centrum Zaufania. Jeżeli mamy do czynienia z plikami podpisanymi cyfrowo (czyli z podpisem lelktronicznym) - mozemy dodać wydawcę do zaufanego. Ja nie mam, ale żeby sama przed sobą nie blokować plików - utworzyłam sobie folder, który dodałam do zaufanych lokalizacji. Pliki tam przechowywane - otwierają się od razu z włączonym kodem.

odbezpieczanie plików

 

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!