Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA
Wpisy z tagiem: zabezpieczenia
poniedziałek, 11 czerwca 2012
Z Excela korzystamy w różnych sytuacjach. Owszem, jest to część pakietu biurowego, ale nawet w wersji Home często jest również bardzo przydatny. Chcąc zachować własną pracę - musimy zabezpieczyć arkusz Excela przed zmianami wprowadzanymi przez innych użytkowników. Jak? Na wstędze Recenzja są przyciski Chroń arkusz i Chroń skoroszyt. Wystarczy z nich skorzystać, zapisać skoroszyt i ... zobaczyć, że do arkusza nie da się wprowadzić żadnych danych, gdyż nie zdjęliśmy blokady z komórek, w które powinny byc wprowadzane dane. Pełan instrukcja, krok po kroku jak zabezpieczyć arkusz, skoroszyt, a także jak ukryć w skoroszycie Excela powiązania, formuły, kod VBA jest w tym artykule: Zapraszam też do innych moich artykułów na Czytamonline: A jak wygląda taki zabezpieczony arkusz - można zobaczyć pobierając DEMO programu do rozsyłania maili:
poniedziałek, 12 września 2011
Pobierając do tabeli dane z pliku tekstowego Przede wszystkim warto zauważyć, że w Excelu 2007 i nowszych wszystkie makra i łącza są domyślnie blokowane. Po włączeniu opcji włączajacej zawartość - możemy już normalnie pracować nad tabelą, zapisać plik. Każde ponowne otwarcie pliku spowoduje jednak ponowne włączenie blokady. Zdjęcie jej na stałe jest możliwe w Centrum Zaufania. Postęujemy dokąłdnie tak samo jak w przypadku plików z odblokowywaniem makr - szczegóły pod tagiem zabezpieczenia. Po odblokowaniu pliku - p[rzechodzimy do wstęgi Dane i naciskamy przycisk Odśwież.
Oczywiście plik źródłowy musi być w tym samym miejscu i pod taką sama nazwą jak to było przy pobieraniu danych.
wtorek, 28 września 2010
Na początek małe przypomnienie. Arkusz zawierający kod VBA jest z automatu blokowany przez Excela. W wersjach 2003 i starszych - przy otwarciu pojawia się komunikat ostrzegawczy. Od wersji Excela 2007 - komunikat pojawia się na pasku narzędzi: Kliknięcie w Opcje... pozwala włączyć makra. Dla zeszytów często używanych jest to jednak uciążliwe. Dla plików własnych i sprawdzonych zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu ustawienie całego folderu jako lokalizacji zabezpieczeń. W dalszej kolejności ustawiamy się z lewej strony na opcji Zaufane lokalizacje i naciskamy przycisk Dodaj nową lokalizację. Po otwarciu nowego okna - możemy wybrać folder, który chcemy uznać jako lokalizację zaufaną:
I już. Pliki z makrami w tym katalogu otwierane będą od razu z uruchomionym kodem VBA.
środa, 03 marca 2010
O rejestracji makr pisałam już tu: Wybieram pasek narzędzi Developer i od razu widoczne są przyciski do rejestracji makra. Dalsze zasady - identyczne. Różnica występuje też przy otwieraniu pliku zawierającego makra. Nie pojawia się komunikat na starcie jak we wczesniejszych wersjach. Standardowo arkusz otwiera się z wyłączonymi makrami, a tylko na pasku menu pokazuje się informacja. Ustawienia mozemy zmienić w Opcjach:
W opcjach możemy zmienić te ustawienia wybierając Włącz tę zawartość, ale zadziała to jednorazowo. Przy kolejnym otwarciu pliku - musimy powtózyć te operację. Kompleksowo możemy problem rozwiązać otwierając Centrum Zaufania. Jeżeli mamy do czynienia z plikami podpisanymi cyfrowo (czyli z podpisem lelktronicznym) - mozemy dodać wydawcę do zaufanego. Ja nie mam, ale żeby sama przed sobą nie blokować plików - utworzyłam sobie folder, który dodałam do zaufanych lokalizacji. Pliki tam przechowywane - otwierają się od razu z włączonym kodem.
|
Zakładki:
Dobre, tanie programy
Kanały Yotube
Tu warto kupować
Zajrzyj tu:
Tagi
Książki warte polecenia ![]() ministat liczniki.org Napisz do mnie!
|