Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: wykres

poniedziałek, 01 lutego 2016

Wykres w Excelu z osią logarytmiczną w zasadzie nie różni się znacząco od normalnego wykresu z osią liniową, przynajmniej wizualnie. Różnica jest tylko w oznaczeniu wartości na osi.Kolejne wartości na osi nie są liniowe tylko są kolejnymi potęgami. Dla podstawy logarytmu np.10 wygląda to tak:

oś logarytmiczna

Załóżmy, że mamy 2 serie danych, znacznie różniące się między sobą.
Np. tak, jak w tej tabelce:

tabelka Excel

 

Na początek wstawiamy normalny wykres słupkowy - zaznaczamy dane i wybieramy odpowiedni wykres (karta Wstawianie).

wstawianie wykresu

Wykres wygląda tak:

wykres Excel

Widać wyraźnie, że słupki serii A w ogóle nie są widoczne, gdyż w porównaniu z wartościami serii danych B są zbyt małe.

Chcąc zmienić oś na logarytmiczną klikamy na Osie na karcie Układ (przy zaznaczonym wykresie, pojawią się dodatkowe karty). Można też kliknąć prawym przyciskiem myszy na osi na wykresie i z menu podręcznego wybrać opcję Formatuj oś.

wstawianie wykresuWybieramy główną oś pionową i znajdującą się na dole opcję: Więcej opcji osi głównej pionowej.  Zmieniamy oś na logarytmiczną, ewentualnie zmieniając także podstawę skali logarytmicznej. 

oś logarytmiczna

Efekt końcowy wygląda tak:

wykres ze skalą logarytmiczną

Oczywiście sam wykres można dalej formatować - w zależności od potrzeb i chęci dodając opisy osi, zmieniając kolory, legendę itp.itd

  


 

Kurs Excel 2007>

Tagi: wykres
09:03, marzatela , Excel
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 stycznia 2016

Załóżmy, że mamy 2 serie danych, znacznie różniących się między sobą.
Np. tak, jak w tej tabelce:

tabelka Excel

Chcąc przedstawić obie serie danych na jednym standardowym wykresie, możemy mieć problem.
W zależności od ustawień osi Y - albo wartości serii A będą nieomal niewidoczne,albo słupki serii B - znikną poza osią.

Jak więc sobie poradzić z tym problemem? Należy wstawić dodatkową oś Y.

Na początek wstawiamy normalny wykres słupkowy - zaznaczamy dane i wybieramy odpowiedni wykres (karta Wstawianie).

wstawianie wykresu

Kolejny krok- to kliknięcie na Osie na karcie Układ (przy zaznaczonym wykresie, pojawia się dodatkowe karty)

wstawianie wykresuKolejny krok to kliknięcie prawym przyciskiem myszy na jedną z serii danych i zmiana typu wykresu np.na liniowy. 

wstawianie wykresu 

Zaraz po zmianie wykresu, ponownie klikamy PPM, tym razem wybierając opcję Formatuj serię danych. W nowym oknie, które od razu się otworzy, wybieramy oś pomocniczą.

wstawianie wykresu

I to już wszystko. Efekt końcowy wygląda tak:

wstawianie wykresu 

Oczywiście sam wykres można dalej formatować - w zależności od potrzeb i chęci.

  


 

Kurs Excel 2007 zaawansowany>

Tagi: wykres
17:28, marzatela , Excel
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 października 2015

Ostatnio zadano mi pytanie, na które z marszu nie potrafiłam odpowiedzieć. Chodziło o stworzenie wykresu słupkowego opartego na seriach danych znacznie różniących się rzędem wielkości. Jest na to kilka sposobów, ale pytanie dotyczyło  wykresu z przerwaną osią Y.
Trochę poszperałam i znalazłam rozwiązanie, nieco pracochłonne, ale efekt końcowy jest. 

Załóżmy, że mamy 2 serie danych, z których jedna to wartości z przedziału od 0 do 10, a druga - od 1000 do 10000. Wstawiając obie serie na jeden wykres - ta pierwsza seria danych będzie w ogóle niewidoczna. Chcąc skorzystać z wariantu przerwania osi Y, tak aby widoczne były dwie osie, musimy po kolei zrobić tak.

 • Wstawiamy normalny wykres słupkowy oparty na obydwu seriach danych

  Wykres z łamaną osią Y
 • usuwamy pomocnicze linie siatki

Wykres z łamaną osią Y

 • zaznaczamy oś Y na wykresie, z menu podręcznego wybieramy Formatuj oś, a następnie ustawiamy maksimum osi Y na wartości, w której chcemy przerwać oś:

Wykres z łamaną osią Y

 • kopiujemy tak sformatowany wykres i wstawiamy je w inne miejsce arkusza (Ctrl+D)

Wykres z łamaną osią Y

 • w wykresie skopiowanym zmieniamy ustawienia osi Y - minimum w wartości, w której chcemy ustawić oś po przerwaniu

 Wykres z łamaną osią Y

 • w wykresie skopiowanym usuwamy legendę, obramowanie wykresu, tytuł oraz ustawiamy oś X na brak linii.  Efekt końcowy powinien wyglądać tak:

 Wykres z łamaną osią Y

 • zmieniamy wysokość wykresu początkowego - zaznaczając obszar wykresu i zmniejszając go w pionie

Wykres z łamaną osią Y

 • zmniejszamy także wykres skopiowany (tym razem od dołu),a następnie, trzymając goza uchwyt przenosimy go na wykres pierwotny, dopasowując go wizualnie do wykresu pierwotnego

 Wykres z łamaną osią Y

 • klikając na dole wykresu (tak, aby zaznaczyć wykres początkowy) - dodajemy legendę, tytuł itp.) .Można też dołożyć autokształt lub linię przerywaną w miejscu przerwania osi. Warto też zaznaczyć i zgrupować obydwa wykresy oraz autokształty - nie rozsypie się przy przenoszeniu.

Wykres z łamaną osią Y

Skoroszyt Excela z opisanym przykładem jest do pobrania tu:

Wykres z łamaną osią Y


środa, 21 lipca 2010

Ostatnio bawiłam się w korektę techniczną kilku prac w Wordzie  i prezentacji PowerPointa. Były tam też wstawiane wykresy. Podstawowa rzecz jak rzuciła mi się w oczy była nieedytowalność tych wykresów. Zasada postępowania była w takcih przypadkach prosta: wykres zrobiony w Excelu, a następnie metodą Kopiuj - Wklej przeniesiony do Worda czy PowerPointa. I wszystko jest fajnie, dopóki arkusz Excela i dane źródłowe, z którego kopiujemy wykres - pozostaje w tym samym miejscu, na tym samym komputerze. Po przeniesieniu na inny komputer - wykres pozostaje praktycznie tylko obrazkiem, w którym ewentualnie można zmienić kolory, danych nie można już edytować.
Miałam kiedyś dyrektora, któremu na narady przygotowywaliśmy prezentacje. Ponieważ nie był tylko biernym klikaczem slajdów - często próbował nanosić własne poprawki i właśnie możliwość edycji była dla niego kluczowym czynnikiem decydującym o jakości prezentacji. Od tamtej pory pozostał mi nawyk - obrazki są obrazkami tylko wtedy, gdy są takimi naprawdę. Wszystko inne to obiekty.

Co więc powinniśmy robić? Zarówno w dokumencie Worda, jak i slajdzie prezentacji wstawiamy obiekt --> wykres. Automatycznie otwiera się dodatkowe okno Excela, do którego wstawiamy dane.

 wstawianie wykresu

kliknij rysunek, aby go powiększyć

W okienku z prawej strony mamy arkusz Excela, w którym albo wpisujemy dane ręcznie, ale kopiujemy je z innego skoroszytu.
Załóżmy, że chcemy wstawić następujące dane:

wstawianie wykresu

kliknij rysunek, aby go powiększyć

Dane wklejamy do tabeli wykresu w Wordzie czy PowerPoincie. W tym konkretnym przypadku konieczna jest dodatkowa zamiana kolumn na wiersze i wierszy na kolumny. Najprościej z zastosowaniem transpozycji tabeli

wstawianie wykresu

kliknij rysunek, aby go powiększyć

 W danych źródłowych są tylko 2 serie danych. Domyślna trzecia seria nie pasuje do wykresu - konieczne jest więc jej usunięcie z obszaru danych wykresu, widocznych w zakresie komórek zaznaczonych niebieską linią. Robimy to przeciągając prawy dolny róg zakresu - miejsce zaznaczone strzałką.

wstawianie wykresu

 Teraz pozostaje już tylko ewentualnie zmienić kolory czy inne ustawienia wykresu, a następnie zamknąć Excela i obejrzeć końcowy.

wstawianie wykresu

kliknij rysunek, aby go powiększyć

 Możemy kontynuować naszą w aplikacji docelowej. W każdej jednak chwili, nawet na innym komputerze - możemy wykres edytować. Wystarczy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy, otwierając w ten sposób menu podręczne i wybrać opcję Edytuj dane...

wstawianie wykresu

kliknij rysunek, aby go powiększyć

 Takie wstawianie wykresów Excela do innych aplikacji z pewnością jest bardziej efektywne i w przypadku poprawek - oszczędza nam sporo czasu i trudów.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!