Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: formularz Access

czwartek, 10 marca 2016

Formularz Access, wstawione pole kombi. Co zrobić, aby do dalszego wykorzystania w formularzu zastosować jedno pole tabeli/kwerendy, ale wyświetlać inne?

Zobaczmy to na przykładzie prostej tabeli:

Tabela Access 

Załóżmy, że w formularzu mamy pole kombi, które powinno zwracać wybrany Numer katalogowy, ale samo pole kombi powinno pokazywać tytuły książek.

W widoku projektu formularza zaznaczamy pole kombi i przechodzimy do jego arkusza właściwości. Klikamy Źródło wierszy (zakładka Dane).

 pole kombi

Kolejny krok to wybranie potrzebnych pól w kreatorze kwerendy:

pole kombi 

Zamykamy konstruktora i wracamy do arkusza właściwości.
W zakładce Dane ustawiamy nr kolumny związanej (domyślnie jest 1) - w naszym przypadku, ponieważ chcemy otrzymać z pola kombi wartość Numeru katalogowego - nie zmieniamy

 pole kombi

Następnie przechodzimy do zakładki Format i ustawiamy liczbę kolumn na 2. Na końcu - ustawiamy szerokości kolumn. Ponieważ Numer katalogowy nie ma być widoczny - ustawiamy na 0cm. Druga kolumna - w zależności od potrzeb i szerokości pola. Szerokości poszczególnych kolumn oddzielamy średnikiem.

pole kombi

Efekt końcowy wygląda tak:

pole kombi 

W samy polu kombi widoczne są tytuły książek, ale wartość pola kombi, związana z pierwszą kolumną kwerendy źródła wierszy to liczba Numer katalogowy, odpowiadająca wybranemu Tytułowi.

 


 

 

Kurs Access - formularze i raporty

wtorek, 17 września 2013

Przycisk polecenia w formularzu Access to jeden z częściej używanych formantów. Jego głównym zadaniem jest uruchomienie przypisanego do niego makra lub procedury.
Najczęściej wykorzystywanym zdarzeniem jest tu kliknięcie przycisku.

Opis wstawiania przycisku do formularza, również z wykorzystanie kreatora formantów, przedstawiono w załączonym filmiku:


Pole tekstowe w formularzu Access - wstawianie i modyfikacja:


poniedziałek, 16 września 2013

Każdy formularz Accessa, także ten stworzony za pomocą kreatora można w każdej chwili edytować, również poprzez wstawianie dodatkowych formantów.
Poszczególne formanty są dostępne na karcie Projektowanie, w grupie Formanty.

formanty formularza Access

Zaznaczamy wybrany formant na wstędze, następnie klikamy w dowolne miejsce formularza - w tym miejscu zostanie wstawiony formant.
Wstawiane w ten sposób formanty są niezwiązane tzn. występują tylko w formularzu i nie przechowują danych. Oczywiście każdy formant można związać z dowolnym źródłem danych w tabeli czy kwerendzie. Można to zrobić albo bezpośrednio albo poprzez funkcje w kreatorze wyrażeń.
 

 

Kurs Access - formularze i raporty

czwartek, 15 sierpnia 2013

Tworzenie i modyfikacja formularza Access:


 


 

 

 

 

 

Kurs Access 2010 esencjaczwartek, 20 czerwca 2013

Widok projektu formularza Access umożliwia jego edycję i modyfikację jego właściwości, a także jego poszczególnych elementów.
Standardowy układ prostego formularza, stworzonego poprzez kreatora formularzy może wyglądać np. tak:

widok projektu 

Na samej górze jest widoczny Nagłówek formularza, niżej - sekcja Szczegóły. Wymiary poszczególnych części formularza można zmieniać ustawiając kursor myszki na ograniczających je paskach oznaczających rozpoczęcie następnej sekcji i po prostu przesuwając w prawo/lewo lub góra/dół.

widok projektu

Przesuwanie paska wykonujemy po zmianie kursora na taki jak widoczny na rysunku (choć na screenie jest powiększony). W tym przypadku - zmianie ulegnie wysokość nagłówka.

Jeżeli w formularzu nie ma stopki (tak jak na górnym rysunku), ostatni pasek podziału uaktywnia kursor przesunięcia w dwóch miejscach, oddzielonych wysokością paska. U góry - zmienia sekcję Szczegóły, ustawiony u doły - uaktywnia Stopkę.

Szerokość formularza zmieniamy przesuwając jego prawy koniec.

 sobota, 15 czerwca 2013

Każdy formularz Accessa, również ten stworzony poprzez kreatora formularzy, można modyfikować i to w bardzo szerokim zakresie.

Karta Narzędzia Główne, przycisk Widok.

formularz Access

Po kliknięciu w przycisk z listy możemy wybrać jeden z dostępnych widoków:

Widok formularza - czyli to, co co zobaczy użytkownik

Widok układu - dostęp do właściwości i modyfikacji poszczególnych kontrolek formularza

Widok projektu - widok roboczy z możliwością edycji i modyfikacji wszystkich elementów formularza i kontrolek

Modyfikacje najlepiej przeprowadza się w widoku projektu - można zmieniać tam wielkość poszczególnych pól, zmieniać ich właściwości. Możliwa jest też zmiana właściwości całego formularza i jego elementów (stopka, nagłówek).

 

A może fachowy e-book?

 

 

Lub dobry kurs Accessa? 

Kurs Access 2010 esencja
sobota, 01 czerwca 2013

Wprawdzie w aplikacji Access formularz można stworzyć jednym kliknięciem:
Klik i i jest formularz
ale do tworzenia bardziej zaawansowanych formularzy służy Kreator formularzy.
Znajduje się od na karcie Tworzenie.

kreator formularzy

W pierwszym kroku kreatora wybieramy obiekt - tabelę lub kwerendę, na podstawie którego budowany jest formularz.
Ja sama stosuję zasadę tworzenia formularzy w oparciu o kwerendy, nie o tabele. Pozwala to na bardziej elastyczne możliwości ewentualnej rozbudowy aplikacji, dodawania kolejnych pól itp.

kreator formularzy

W tym samym polu wybieramy także pola, które mają być widoczne w formularzu. Kliknięcie na przycisk > przenosi pojedyncze pole, kliknięcie na >> - wszystkie pola. 

kreator formularzy

 

Kolejny krok kreatora to wybór rodzaju formularza. 

kreator formularzy 

Na początek - wybrałam formularz wyjustowany. Każdy rekord jest wyświetlany jest osobno w widoku formularza.

Pozostaje jeszcze nadać nazwę. Dobrym zwyczajem (we wcześniejszych wersjach Accessa - obowiązkowym) jest nadawanie różnych nazw dla każdego obiektu tzn. jeżeli mamy tabelę Książki, to lepiej nie nazywać tak również kwerendy czy formularza.
Tworząc bardzo rozbudowane aplikacje, z dużą ilością tabel , stosuję często zasadę, że do nazw tabel dodaję na początku T, kwerend K, formularzy - F. W nazwach nie używam też  polskich liter "z ogonkami" - to przyzwyczajenie z pracy na wcześniejszych wersjach Access.

kreator formularzy

 

I już. Formularz gotowy. Można na nim pracować. Można także przystąpić do jego modyfikacji - ale to już temat na oddzielną notkę.

kreator formularzy 

 

A tu coś z literatury związanej z Accessem:

 

A może dobry kurs Accessa?


Kurs Access 2007

wtorek, 30 kwietnia 2013

Formularz w bazie Access to podstawowy obiekt służący do prezentacji i modyfikacji danych. Jego automatyczne stworzenie jest bardzo proste - wystarczy jedno kliknięcie.

Ustawiamy się na na tabeli lub kwerendzie w oknie eksploratora obiektów Access i naciskamy przycisk Formularz na karcie Tworzenie.  

formularz Access

Nowy formularz oparty na zaznaczonej kwerendzie automatycznie od razu pojawi się na ekranie.

formularz Access

Wystarczy go zapisać. Oczywiście wygląd i funkcjonalność formularza można także modyfikować, dodawać formanty itp.
Stworzony w ten sposób formularz jest formularzem prostym.

 


 

 

 

Kurs Access 2010 esencja

piątek, 19 kwietnia 2013

Dawno nie było żadnej notki w dziale Access, pora to nadrobić.
Do tej pory pisałam o tabelachkwerendach, teraz pora na formularze.
Dane zawarte w bazie danych można bez problemu oglądać w widoku arkusza tabeli czy kwerendy, ale z założenia - służą do tego właśnie formularze.

Każdy formularz może być bezpośrednio oparty na tabeli lub kwerendzie, może być też zupełnie niepowiązany. Tak jak w przypadku kwerendy - można tu też skorzystać z Kreatora Formularzy lub wybrać pusty projekt formularza i na nim osadzać poszczególne formanty.
Ja osobiście mam stały zwyczaj, ze nie opieram formularzy o tabelę, a kwerendę. Nawet jeżeli jest to kwerenda, która po prostu przenosi wszystkie pola tabeli. Ta zasada sprawdziła mi się już wielokrotnie w praktyce. Gdy czasem trzeba rozbudować formularz o jakieś dodatkowe, powiązane pola z innych tabel lub wynikające z obliczeń, wystarczy zmienić tylko kwerendę.

 


 

Kurs Access 2010 esencja

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!