Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: formanty

czwartek, 10 marca 2016

Formularz Access, wstawione pole kombi. Co zrobić, aby do dalszego wykorzystania w formularzu zastosować jedno pole tabeli/kwerendy, ale wyświetlać inne?

Zobaczmy to na przykładzie prostej tabeli:

Tabela Access 

Załóżmy, że w formularzu mamy pole kombi, które powinno zwracać wybrany Numer katalogowy, ale samo pole kombi powinno pokazywać tytuły książek.

W widoku projektu formularza zaznaczamy pole kombi i przechodzimy do jego arkusza właściwości. Klikamy Źródło wierszy (zakładka Dane).

 pole kombi

Kolejny krok to wybranie potrzebnych pól w kreatorze kwerendy:

pole kombi 

Zamykamy konstruktora i wracamy do arkusza właściwości.
W zakładce Dane ustawiamy nr kolumny związanej (domyślnie jest 1) - w naszym przypadku, ponieważ chcemy otrzymać z pola kombi wartość Numeru katalogowego - nie zmieniamy

 pole kombi

Następnie przechodzimy do zakładki Format i ustawiamy liczbę kolumn na 2. Na końcu - ustawiamy szerokości kolumn. Ponieważ Numer katalogowy nie ma być widoczny - ustawiamy na 0cm. Druga kolumna - w zależności od potrzeb i szerokości pola. Szerokości poszczególnych kolumn oddzielamy średnikiem.

pole kombi

Efekt końcowy wygląda tak:

pole kombi 

W samy polu kombi widoczne są tytuły książek, ale wartość pola kombi, związana z pierwszą kolumną kwerendy źródła wierszy to liczba Numer katalogowy, odpowiadająca wybranemu Tytułowi.

 


 

 

Kurs Access - formularze i raporty

sobota, 13 grudnia 2014

W tym tygodniu pojawiły się nowe aktualizacje do pakietów Offica i od razu pojawiły się problemy. Odczuli je wszyscy, którzy w swoich skoroszytach Excela mają zainstalowane kontrolki ActiveX. Nagle okazało się, że nie tylko nie można dodać żadnych nowych formantów, to jeszcze w dodatku te, które są (np. przyciski, pola wyboru, checkboxy itp) też zaczynają wariować i nie można korzystać z nich tak jak wcześniej.

Rozwiązaniem problemu jest wyczyszczenie powiązań z dotychczasowymi bibliotekami. Dla mniej doświadczonych użytkowników może brzmieć to skomplikowanie, ale na szczęście jest już rozwiązanie i to bardzo proste.
Wchodzimy na stronę:

Kill_EXD_Files

i pobieramy plik.

nie działają kontroli w Excelu...

Plik jest mały, więc ściąga się szybko.

Następnie przechodzimy do folderu, w którym się znajduje:

nie działają kontroli w Excelu...

Istotnym elementem jest tu format pliku. Zapisuje się on jako Kill_EXD_Files.bat.txt czyli plik tekstowy. Żeby móc go uruchomić - konieczna jest zmiana jego nazwy czyli usunięcie 4 ostatnich znaków z nazwy (czyli .txt ).
Po zmianie nazwy otrzymamy plik z rozszerzeniem .bat

nie działają kontroli w Excelu...

Teraz wystarczy już tylko kliknięcie na pliku, tak, aby się uruchomił. Pewnie pojawi się także konieczność potwierdzenia, że chcemy uruchomić plik. Po uruchomieniu - biblioteki zostają wyczyszczone i wszystkie kontrolki powinny działać prawidłowo. 


wtorek, 17 września 2013

Przycisk polecenia w formularzu Access to jeden z częściej używanych formantów. Jego głównym zadaniem jest uruchomienie przypisanego do niego makra lub procedury.
Najczęściej wykorzystywanym zdarzeniem jest tu kliknięcie przycisku.

Opis wstawiania przycisku do formularza, również z wykorzystanie kreatora formantów, przedstawiono w załączonym filmiku:


Pole tekstowe w formularzu Access - wstawianie i modyfikacja:


poniedziałek, 16 września 2013

Każdy formularz Accessa, także ten stworzony za pomocą kreatora można w każdej chwili edytować, również poprzez wstawianie dodatkowych formantów.
Poszczególne formanty są dostępne na karcie Projektowanie, w grupie Formanty.

formanty formularza Access

Zaznaczamy wybrany formant na wstędze, następnie klikamy w dowolne miejsce formularza - w tym miejscu zostanie wstawiony formant.
Wstawiane w ten sposób formanty są niezwiązane tzn. występują tylko w formularzu i nie przechowują danych. Oczywiście każdy formant można związać z dowolnym źródłem danych w tabeli czy kwerendzie. Można to zrobić albo bezpośrednio albo poprzez funkcje w kreatorze wyrażeń.
 

 

Kurs Access - formularze i raporty

wtorek, 05 października 2010

Najprostszym sposobem uruchamiania makra w skoroszycie Excela jest wstawienia przycisku polecenia i przypisanie do niego makra.
W Exceku 2003 znajdziemy o w osobnym pasku narzędzi. W Excelu 2007 na wstędze Developer pod przyciskiem Wstaw:

 przycisk makra

W lewym górnym rogu paska narzędzi znajduje się formant przycisk.

 przycisk formularza

Po jego naciśnięciu kursor zmienia się w kwadracik. Klikamy w dowolnym miejscu formularza. Następnie przytrzymując lewy przycisk myszy i przesuwając myszkę - rysujemy przycisk makra. Zwolnienie przycisku spowoduje ukazanie się przycisku i otwarcie okna przypisania makra.

 przycisk makra

Jak widać - można tu przypisać jedno z makr już istniejących - wybierając je z widocznej listy. Można także z prawej strony nacisnąć przycisk Nowe. W tem sposób otworzymy edytor VBA i możemy wpisać kod makra. Przycisk Zarejestruj  pozwoli natomiast na automatyczną rejestrację makra.
Jeżeli na tym etapie nie chcemy rejestrowac makra - wybieramy Anuluj.
Okno możemy w każdej chwili otworzyć ponownie klikajac prawym przyciskiem myszy i z otwartego w ten sposób menu podręcznego wybierając opcję Przypisz makro...

Warto też zajrzeć do innych notek z tagiem:
 makro 

A może książka warta polecenia?

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!