Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: komentarz

niedziela, 04 stycznia 2015

Skoro tworzymy własny kalendarz w Excelu, to dobrze byłoby go spersonalizować, zaznaczając ważne daty i terminy. Ponieważ w tej wersji kalendarza nie ma makr, które pozwoliłyby na zdecydowanie większą automatyzację, konieczne jest skopiowanie arkusza tak, aby każdy miesiąc był w osobnym arkuszu.

Po skopiowaniu arkusza (wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nazwę arkusza i z menu podręcznego wybrać kopiuj), zmieniamy też jego nazwę (też prawoklik i z menu podręcznego wybieramy zmień nazwę), tak, aby każdy miesiąc miał swój arkusz.

kopiowanie arkusza

Kolejny krok to zmiana wartości w komórce A1. Dla miesiąca lutego wstawiamy datę 2015-02-01, dla marca - 2015-03-01 itd.

zmiana daty

Wszystkie wartości wewnątrz kalendarza zauktualizują się automatycznie same, nie ma potrzeby wprowadzania żadnych innych zmian.

Mając kalendarz na cały rok, możemy dodatkowo wstawić komentarze przy poszczególnych datach. Samo wstawienie prostych komentarzy oczywiście jest proste i banalne. Jak jednak wstawić obrazek do komentarza?

obrazek w komentarzu

 

Pierwszy krok to wstawienie zwykłego komentarza. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy w krawędź komentarza (na czarną linię obramowania)

edycja komentarza

Z menu podręcznego wybieramy opcję Formatuj komentarz:

edycja komentarza

W formularzu wybieramy zakładkę Kolory i linie:

edycja komentarza

Po kliknięciu w Kolor wybieramy opcję Efekty wypełnienia:

edycja komentarza

Pojawi się nowy formularz, w którym wybieramy zakładkę Obraz, a następnie poprzez naciśnięcie przycisku Wybierz obraz -  wyszukujemy w komputerze obraz, który chcemy wstawić:

wstawianie obrazu do komentarza

Potem wystarczy zatwierdzić i już. Efekt końcowy wygląda tak:

wstawianie obrazu do komentarza

 

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!