Moje doświadczenia z Excelem, Accesem i programowaniem w VBA

Wpisy z tagiem: czas

wtorek, 06 sierpnia 2013

O danych typu Data i Czas pisałam już kilkakrotnie. Sądząc jednak z różnych wypowiedzi spotykanych na forach tematycznych - ciągle jest z tym problem. Przy okazji - polecam najlepsze forum Excela w polskiej części internetu:
Excelforum.pl

O co więc chodzi z ta datą? Wielu użytkowników Excela ma problem ze zrozumieniem tego typu danych. Przede wszystkim więc warto pamiętać o sprawie zasadniczej - data to liczba. To, co widzimy na ekranie - ładna data, gdzie nawet miesiąc jest wpisana słownie to tylko kwestia odpowiednio sformatowanego wyświetlania na ekranie, nadal jednak jest to liczba. Jej wielkość jest wyznaczona liczbą dni jakie upłynęły od "początku świata", a konkretnie - od 1 stycznia 1900 roku.
Można się o tym przekonać samemu - w kolumnie A wstawiamy liczby, w kolumnie B - odniesienia do komórek z tego samego wiersza kolumny A (np. B1=A1). Kolumnę B formatujemy jako datę - efekt jak na obrazku:

data

A co z czasem? Godzina to część ułamkowa - czyli to co po przecinku. Zmieniając formatowanie na pełna datę wraz z godziną oraz wstawiając liczby z wartościami po przecinku - widzimy to:

data

Istotne jest też tu to, że do komórek sformatowanych jako data i/lub czas nie mają odniesienia funkcje tekstowe. Dokładnie rzecz ujmując - zostanie wyznaczona wartość związana z liczbą przechowywaną w komórce, a nie sposobem jej prezentacji.
Np. Dł(B1) =1 - w komórce B1 faktycznie jest jednocyfrowa liczba 1.

Mimo, że dane w kolumnie B wydają się bardzo regularne, nie da się ich również podzielić za pomocą opcji Tekst jako kolumny.

 


 

 

 

 

 

Kurs Excel - zaawansowane funkcje i formuły


| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Książki warte polecenia
zobacz szczegóły...


A tu oferta na dziś:

Wydawnictwo Strefa Kursówministat liczniki.orgNapisz do mnie!